Sağlık

Panik Atak Mı Yoksa Kalp Krizi Mi? Nasıl Anlaşılır

Panik atak ve kalp krizi bazen aynı belirtileri gösterebilmektedir. Fakat bunları ayırt edebilmek çok önemlidir ve hayat kurtarır.

Kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve terleme her iki durumda da ortaya çıkabilmektedir. Eğer kalp kriziyse ölümcül olabilmektedir.

Kalp Krizi ve Panik Atak Arasındaki Farklar

Kalp krizi, kalp kasına kan taşıyan damarların bir tanesinin tıkanması sonucunda meydana gelmektedir. Eğer hasta bir tıbbi tedavi almazsa bu belirtiler devam eder. Fakat panik atakta bu belirtiler 20 dakika sonrasında kaybolur.

Fakat bu iki durum arasındaki farkı sadece uzman bir doktor ayırt edebilmektedir. Bu nedenle bu semptomlar meydana geldiğinde acil olarak bir sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır.

Yaşı 45 üzeri erkekler ve 55 üstü kadınlar gençlere göre daha yüksek kalp krizi riski altındadır. Diğer riskli gruplar ise yüksek kolesterolü ve trigliserit seviyesine sahip olanlar, obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve ailede kalp krizi öyküsü olanlardır.

Panik Atak Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Bu risk grupları arasında olmayan bir genç göğüs ağrısı yaşıyorsa bu kalp krizi olma olasılığı oldukça düşüktür. Fakat buna kendi başınıza değil bir doktor karar vermelidir.

Fakat uzun süreden beri sigara kullanan ve diyabeti olan 50 yaşında bir erkek göğüs ağrısı yaşıyorsa büyük olasılıkla kalp krizidir. Acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Stres ve anksiyete, panik atakların en büyük nedenleri arasındadır. Fakat anksiyete kalp krizine de neden olabilmektedir.

Kalp krizi geçiren kişiler haftalar ve ya günler önce bazı semptomlar göstermektedir ve çoğunlukla bir aktivite esnasında meydana gelmektedir. Panik ataklar ise çoğu zaman dinlenme esnasında ve kötü bir haber alındığında ortaya çıkar.

Eğer panik atak geçiriyorsanız karanlık bir ortamda derin nefes alarak sakin bir şekilde oturmalısınız. Fakat panik atak yada kalp krizi arasında çelişkide kalıyorsanız mutlaka 112 acil çağrı merkezini aramalısınız.

Uzmanlar düzenli egzersiz yapmanın ve dengeli beslenmenin kalp krizi riskini azalttığını dile getiriyorlar. Panik atak içinde meditasyon ve yoga gibi sakinleştiren aktiviteler önerilmektedir.

Eğer sigara kullanıyorsanız hemen bırakmalısınız. Bu sizi panik atak ve kalp krizinden koruyacaktır. Yapılan araştırmalar sigara kullanan kişilerin kullanmayan kişilere göre daha fazla kalp krizi geçirdiğini göstermiştir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu