Otizmin en iyi ilacı bebeklerinizi takip etmek

Bu zamana kadar yapılan eğitimler sonucunda ergenlik döneminde bu özel çocukların yaşıtlarına erişebildiği gözlemlenmiştir. Otizm erkeklerde kızlara oranla 3-4 kat daha fazla görülür. Belirtileri arasında ise en belirgin özellikler; göz teması kurmama, ismi söylendiğinde tepki vermeme, belirgin derecede tekrarlayıcı hareketler ve dönen cisimlere karşı dikkatli olmalarıdır. Otizm olduğunu belli eden herhangi bir test bulunmamaktadır. Bu yüzden aileler ilk gözlemlerinde bu durumu kabullenmekte zorlanırlar.

Otizm tanısı yaşamın ilk üç yılı içerisinde ortaya çıkan ve hayat boyu devam eden nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Dünya da ise her 68 çocuktan birine otizm tanısı konmaktadır. Otizm tanısı koyarken de iki otizmli çocuk arasında oldukça fark olduğu gözlemlenebilir. Çünkü her çocuğun kişisel özelliği farklı olmakla birlikte davranışsal tepkileri de farklıdır. Otizmli çocuklar özel bir ilgi isterler. Değişik ortamlara hemen uyum sağlayamazlar ve bunu fark ederler. Otizm tanısı için bir test olmamakla beraber, çocuğu gözlemleyerek ve diğer yaşıtlarla kıyaslayarak da fark edilmesi söz konusu olabilir. Diğer çocukların nasıl konuştuğu ve nasıl hareketler yaptığıyla kendi çocuğunuzu kıyaslayabilirsiniz.

BEBEKLERİMİZİ OTİZME KARŞI SÜREKLİ TAKİP ETMELİYİZ

12 aylık olan bir bebek adına tepki vermiyorsa, 14 aylıkken ilgi gösterdiği cisimlere karşı alma verme gibi hareketleri yoksa, 18 aylıkken annesinin yaptığını yapmama gibi bir durum varsa ya da ver dediğinizde vermeme, tutmama gibi durumlar söz konusuysa hemen bir çocuk psikoloğu ya da çocuk gelişim uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederiz. Otizm çevresel ve genetik faktörlerden de kaynaklı olabilir. Ailede bir kişinin bile bu geni taşıması olası etkenler arasındadır. Otizmli çocukların ailelerinin ise kendilerini suçlamamaları gerekmektedir. Çünkü bu durum kötü ebeveynlikten ya da aşılardan kaynaklanmamaktadır. Otizmin belli bir tedavisi yoktur. Daha çok tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleriyle giderilmeye çalışılır. Bunun içinde iyi eğitim, iyi bakım, iyi iletişim çok önemlidir.
Aileler için uzman doktorların tavsiyesi ise aileler günlük rutin belirlemeliler yani aynı saatte aynı şeyleri yaptırmalılar, diğer otizmli çocukların aileleri ile iletişim içinde olabilirler. Otizmli özel bir çocuğa sahip olmak oldukça stresli, zor ve pahalı olabilir. Ama siz aileler de kendi fiziksel ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmelisiniz ki çocuğunuz da iyi olabilsin.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.