Öksürük otu nedir? Öksürük otu nasıl kullanılır?

Öksürük otu bataklık gibi ortamlarda uygun şartları bulduğunda yaprakları 90 santimetreye kadar büyüye bilen bir bitkidir. Öksürük otunda en çok dikkat çeken şey yapraklarıdır.

Öksürük otunun bilimde Petasites Hybridus olarak adlandırılır. Bu adını Yunanca bir kelime olan petasos sözcüğünden almıştır. Bu isim yapraklarının görünüşünden dolayı verilmiştir. Petasos, Yunanca’da geniş kenarlı şapka olarak geçmektedir. Öksürük otu halen bazı bölgelerde büyük yapraklarından dolayı güneş ve yağmur geçirmemesi için şemsiye olarak kullanılmaktadır.

Öksürük otu bu adını eski çağlarda tıp alanında öksürüğü iyileştiren ilaçların yapımında kullanılmasından dolayı almıştır. Eski Yunanda öksürük otunun yapraklarından ve kökünden yapılan karışımlar insanların astım ve öksürük gibi hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılmıştır. aynı zamanda öksürük otu nefes darlığına iyi geldiği için nefes darlığı çeken kişilerin tedavisinde de kullanılmıştır.

Öksürük Otunun Yetiştiği Bölgeler

Öksürük otu bir çok türe sahiptir. Öksürük otunun doğal olarak yetiştiği bölgeler sınırlıdır. Öksürük otu Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın soğuk bölgelerinde yetişmektedir.

Öksürük Otunun Yetişme Gereksinimleri

Öksürük otu büyük koloniler halinde yetişmektedir. Öksürük otu sulak alanlarda ve ırmakların kenarlarında yetişmektedir. Öksürük otu büyük yaprakları nedeniyle kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Öksürük Otu

Öksürük Otunun Yetiştirilmesi

Öksürük otunu yetiştirilmek için büyük alanlara ihtiyaç duyar. Direk güneş görmeyen gölgeli ortamda ekilmesi tavsiye edilmektedir. Öksürük otu kolayca çoğalabilen bir bitkidir. Tıbbi ilaçların yapımında kullanılan öksürük otları çoğunlukla Doğu Avrupa’nın yabani ortamlarında yapılmaktadır.

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Öksürük otu adından da anlaşılacağı gibi öksürüğe, bronşite ve astıma çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda nefes darlığı içinde kullanılmaktadır.

Öksürük otu, migren ve alerjik hastalıklara karşıda oldukça etkilidir. Amerika’da bir klinikte yapılan bir araştırma sonucu her gün belli oranda öksürük otu tüketen kişilerin migren ağrılarında %50 oranında azalma gözlemlenmiştir.

Öksürük otu nasıl kullanılır?

Öksürük otu genellikle ekstre olarak kullanılmaktadır. Avrupa’da belirli kriterlere göre hazırlanılan bu öksürük otu ekstreleri migren tedavisinde kullanılmaktadır. Migren tedavisinde günlük 150 mg öksürük otu ekstresi tüketimi tavsiye edilmektedir.

İPUCU: Migrenden kurtulmak için sadece öksürük otu yeterli olamamaktadır. bunun yanı sıra migreni tetikleyen besinler olan, muz, fıstık, kırmızı şarap, şampanya, eski peynir, çikolata gibi besinlerden uzak durmalısınız.

YAZAR: şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.