Sağlık

Okaliptüs yağı ile rahat nefes alın

Okaliptüs ağacı, her mevsim yeşil kalabilen, boyu metrelere ulaşabilen bir ağaç türüdür. Sıtma ağacı olarak da duyabilirsiniz. Bu ağaç yüksek oranda su emdiği için bataklıkların kurutulması için de dikilebiliyor. Okaliptüs ağacı, keskin kokusu ve insan sağlığına olan faydalarıyla bilinir. İçeriğinde tanen, acı maddeler, uçucu yağlar barındırır. Okaliptüs yağı, okaliptüs ağacı yapraklarından elde edilir. Bu yağ, boğaz ağrısı, nefes almada zorluk çekenler, öksürük ve burun tıkanmasında kullanılan ilaç ve spreylerin içinde tıbbi amaçlı kullanılır.

Okaliptüs yağı sağlığa faydaları

  • Soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı

Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılan okaliptüs yağı, soğuk algınlığıyla birlikte yaşanan burun tıkanıklıklarına çok iyi gelmektedir. Okaliptüs yağı, anti bakteriyel özelliği sayesinde, mikropları öldürür. Keskin kokusu ise rahat nefes almanızı sağlar. Yapmanız gereken bir küçük sıcak su kabının içine 5-7 damla okaliptüs yağını damlatın. Daha sonra üzerine eğilin, bir örtü yardımıyla kapatın etrafınızı, buhar kaçağı olmasın. Böyle 10 dakika bu buharı soluyun. Nefesinizin açıldığını, burun tıkanıklığınızın geçtiğini göreceksiniz.

  • Eklem ve kas ağrıları

Okaliptüs yağı eklem ve kas ağrılarına da iyi gelmektedir. 2- 3 damla okaliptüs yağını ağrıyan bölgenize sürerek, 10-15 dakika ovalayın. Okaliptüs yağının ağrı kesici ve iltihap sökücü etkisi sayesinde ağrılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

  • Baş ağrısı

Okaliptüs yağı, sinüzitten kaynaklı baş ağrıları için bire birdir. Tıkalı sinüsleri açarak baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Birkaç damla okaliptüs yağını, sıcak su kabının içine damlatın. Bir örtü yardımıyla bu buharı,10 dakika solumanız rahatlamanızı sağlar. Aynı zamanda baş ağrılarınızda alın bölgenize süreceğiniz birkaç damla okaliptüs yağı ağrılarınızın geçmesini sağlayacaktır.

  • Yaralar

Küçük sıyrık, kesik gibi yaralarda iyileştirici etkisi büyüktür. Okaliptüs yağının, ağrı kesici ve iltihap sökücü etkisi yaralar için doğal bir ilaçtır. Birkaç damla okaliptüs yağını yara olan yere sürüp, 15-20 dakika beklettikten sonra o bölgeyi temizleyiniz.

Okaliptüs yağı doğal sivrisinek kovucudur

Okaliptüs yağı, sivrisinekleri kaçırır. Keskin kokusu sayesinde böceklerin evinizden uzaklaşmasını sağlar. Bir bardak ılık suyun içine 20-25 damla okaliptüs yağı damlatın, bir sprey şişesine koyun. Bu karışımı sivrisineklerden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu