Neden su koyunca rakı beyaz olur?

Rakı, meze sofralarının olmazsa olmazıdır. İnsan rakının üzerine su koyunca neden beyazlar diye düşünmeden edemiyor. Sizler için rakının neden beyaz görünmesinin nedenini araştırdık.

Rakının, içerisinde birçok esans yağ, suma ve anason yağı bulunmaktadır. Anason yağı, alkolde çözünen bir maddedir, su katılmadığı sürece şeffaf su görünümünü korur. Rakının içindeki alkol oranı 45-50 derecededir, rakının içine su koydukça alkol oranı 38’e düşer ve rakı beyazlaşmaya başlar. Anason yağı suyla tepkimeye girerek rakının rengini beyaz boyar. Bunun nedeni ise anason yağı sadece alkolde çözünebilir, su koyulduğunda su oranı yükselir çözülemeyeceği için küçük küçük beyaz baloncuklar oluşturur. Bu da dışarıdan beyaz bulanık bir renk görünür. Rakıya azar azar suyu dökerek bu renk değişimi bir ahenkte görebilirsiniz. Rakı içen kişiler suyu rakıya az koyarlar, çünkü rakıya ne kadar su koyarsan o kadar alkol oranı düşer. Hatta bazı kişiler rakıyı sek içmeyi severler, hiç su koymadan tadının daha güzel olduğunu savunurlar.

Rakıya neden soğuk su koyulur?

Rakının içindeki alkol oranı her kişinin kaldırabileceği derecede değildir. Sek içmek bazı kişilere ağır gelebilir. Su koyarak rakının içindeki alkol oranı düşürülür. Rakıya koyacağınız su soğuk su olması, daha makbuldür. Soğuk su sayesinde rakının içindeki anason ve su karışımının dengesi bozulmamış olur. Aynı zamanda rakıya su koyulacaksa, önce rakı sonra soğuk su, daha sonra isteğe göre buz ilave edilir. Eğer sek rakıya buz koyarsanız, rakının kristalleşmesine neden olur ve rakı bozulur.

 

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paramızla plastik kanser satın alıyoruz!

PARAMIZLA KANSER SATIN ALIYORUZ! Herkes bu zamana kadar duymuştur çoğu ülkede yasaklanan plastik şişelerin zararlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.