Sağlık

Neden balık yemeliyiz hiç düşündünüz mü?

Balık insan sağlığı için çok önemli vitamin, mineral, yağ asitleri içerir. Vücudun üretemediği dışarıdan alması gerektiği yağ asitleri vardır, bunların en önemlisi Omega-3 yağ asididir. Balıkta fazlasıyla bulunan bu bileşen, balığı haftada 2-3 kez yememiz gerektiğinin kanıtıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre, Türk insanlarının %60‘ ı kalp damar hastalıklarından yaşamını kaybediyor. Oysa Norveç, İzlanda, Japonya gibi balığı çok tüketen toplumların kalp damar hastalıklarına yakalanma riski diğerlerine göre azdır. Bunun nedeni ise balık tüketen kişilerin vücutlarına aldıkları balık proteininden kaynaklanır. Balık proteini vücuttaki amino asitler ile etkileşim yaparak bağırsaklarda diğer proteinlerden daha az sürede hazmedilir.

Balık B grubu vitaminlerinden, B1,B2,B3, B6,B12 vitaminlerini bolca içerir, aynı zamanda A ve D vitaminleri bakımından da çok zengindir. Balık önemli mineralleri de içerir. Selenyum, fosfor, iyot bunların arasındadır. Ayrıca iyi bir demir kaynağıdır. Demir emilimi diğer demir içeren besinlere göre daha kolaydır. Balığın yanında yiyeceğiniz bol limonlu yeşil bir salata demir emilimini artırır.

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili ve balık üretimi çok olmasına rağmen, balık tüketimi oldukça azdır. İnsan sağlığı için balığı haftada en az bir kez yemeliyiz.

Neden balık yemeliyiz?

  • Balık, beyin ve kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Özellikle çocuklarda balık tüketmenin önemli olduğunu vurgulayan Uzmanlar, çocukların beyin ve kemik gelişimini desteklediğini söylüyor. Balık tüketen çocukların zeka gelişimleri çok daha iyi olmaktadır. Ayrıca göz sağlığına da iyi gelmektedir.
  • Hamilelikte bayanların balık tüketmelerinin altını çizen Uzmanlar, anne karnında bebeğin Omega-3 yağ asidini anneden aldığı için annenin haftada 2-3 kez balık tüketmesinin yararlı olacağını söylüyor. Ayrıca anne karnındaki bebeğin fetal beyin gelişimi, bilişsel özelliklerin gelişmesi ve görme – sinir dokusu gelişimi için faydalıdır.
  • Erkeklerde deniz ürünleri tüketmenin yararlarından bahseden Uzmanlar, sperm sayısı düşük olan kişiler için yağlı balıkların tüketilmesinin sperm sayılarında ciddi artışların olacağını vurguluyorlar.
  • Balıketi kırmızı ete göre yağ oranı düşüktür, sadece Omega-3 yağ asidi içerir.  Balık kolesterolü düşürür. Tansiyonu düşürür. Kanın akışkanlığını artırır. Pıhtılaşmayı önler. Bu yüzden balık tüketen kişilerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riski azalır. Kalp krizi, felç gibi rahatsızlıklarının görülme sıklığı düşer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu