Sağlık

Mutluluk hormonlarını harekete geçirmenin yolları

Vücudumuz fiziksel ve ruhsal olarak dengede olduğu zaman, sağlıklı ve mutlu hissederiz. Hormonlar beynimizden salgılanan, içinde bulunduğumuz duruma göre mutluluk ve üzüntü veren ruhsal tepkimelerdir. Büyümek, gelişmek, ağlamak, gülmek ve üremek gibi birçok durum hormonların sayesinde oluşmaktadır. Hormonların dengede olmayarak, az ya da çok salgılanması vücudumuzun dengesini bozar. Peki, nedir bu mutluluk hormonları, birlikte inceleyelim.

Mutluluk hormonları, serotonin, dopamin, erdorfin, oksitosin olmak üzere 4 tanedir.

Mutluluk hormonları nedir ve nasıl yükseltebiliriz, gelin bir göz atalım;

  • Serotonin

Serotonin, vücudun ürettiği dışarıdan alınamayan bir hormondur. Mutluluk hormonu diye bilinir. Serotonin eksikliğinde, uykusuzluk, baş ağrısı, stres, depresyon, iştah sorunları, sinirli olma, karamsar düşünceler ortaya çıkar. Serotonin hormonu salgılanması birçok nedene bağlı olarak değişebilir. Serotonin hormonu, açken, mutsuzken, sinirliyken, stresliyken azalır; mutluyken, tokken ve rahat olduğun zaman artar.

Serotonin, artırmanın yolları ise, direk yiyeceklerden almamız mümkün olmaz fakat yeterli ve dengeli beslenerek, özellikle kırmızı sebze ve meyveler ile serotonin hormonunun artırmaya destek olunabilir. Karabiberin hormonları uyarıcı etkisi vardır, serotonin seviyesinin artmasına neden olur. Ayrıca güneşe çıkmak da serotonin hormonunu artırır. Basit egzersizler, yürüyüşler de hormonun artmasını sağlar.

  • Dopamin

Bir diğer mutluluk hormonlarından olan dopamin, sinir sistemi üzerindeki etkili bir hormondur. Sinirler arası iletişimi yönetir. Dopamin, sadece mutluluk hormonu içermez, özellikle mantık, duygu durumu, kavrama, algılama, dikkat, hafıza, hareket, öğrenme gibi durumlara birçok etkisi vardır. Bir kişi bir olaydan keyif aldığında, hoşuna gittiğinde dopamin salgılanır. Örnek vermek gerekirse, bayanların çikolata, tatlı krizleri sonucu yediklerinden haz almaları dopamin salgılamalarına neden olur. Dopamin eksikliğinde, zihinsel ve bilişsel sorunlar ortaya çıkar. Dopamini artırmanın yollarından masaj yaptırmak en etkili yoldur. Rahatlamanızı, sağlar.

  • Endorfin

Mutluluk hormonlarından olan, endorfin hormonu rahatlatıcı etkiye sahiptir. Yatıştırıcı, endişe ve ağrıyı azaltan hormondur. Beyin tarafından üretilir. Dışarıdan yiyecek içecek ile alınmaz. Erdorfin hormonunun az salgılanması, sinirli, endişeli, ağrılara karşı dayanamaz hale getirir.  Mesela, bir yerimiz acıdığında, ağrıdığında salgılanan erdorfin hormonu, ağrı duymamızı engeller, bir nevi uyuşturur. Endorfin hormonunun az salgılandığı durumlarda ise ağrı eşiğimiz düşük olur, ağrılara dayanamaz ve sinirli, depresif oluruz.  Endorfin hormonunu yükseltmek için, mutlu aile ve iş hayatının olması, sağlıklı ve dengeli beslenmek, içinde bulunduğu durumdan memnun olmak geliyor.

  • Oksitosin

Mutluluk hormonlarından olan oksitosin hormonu, aşk, sevgi, anne –bebek bağının kurulmasını sağlayan bir hormondur. Özellikle kadınlarda çok salgılanan oksitosin, hamilelik ve emzirme döneminde çok fazla salgılanır. Kadınlarda üremeyi, doğurganlığı ve süt üretimini sağlayan hormondur. Eşler arasında kucaklaşmak, el ele tutuşmak oksitosin hormonunun artmasına olanak sağlar. Annenin bebeğiyle ilgilenmesi, emzirmesi bu hormonun artmasını sağlar.Kişilerin rahatlamasına, stresten uzaklaşmalarını sağlar. Oksitosin eksikliğinde, kısırlık, annede süt üretimi olmaması, az olması gibi sorunlar ile karşılaşılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu