Yiyecek

Mürver nedir, Faydaları nelerdir?

Görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakan, meyveleriyle bahçenizin en güzel ağaçlarından biri olan kıymetli bir bitkidir. Büyüklerimizin seve seve kullandığı ama yine de çok az bilinen bu bitkiyi yakından tanıyalım. Tek başına başlı başına bir eczane görevi gören bu bitkinin her şeyi yapılabiliyor. Reçeli, tatlısı, şerbeti, sosu, çayı… Aynı zamanda anne sütünü arttırdığı da kanıtlanan bu bitkiyi bulup bol bol tüketmemizde fayda vardır. Çiçeği ve meyvesi ayrı ayrı dertlere derman olabilir. Bunlardan biri cilt kuruluklarına ve ciltten oluşan hastalıklara karşı koruyucu özellikler barındırır.

Aslında bütün parklarda bahçelerde gördüğümüz minik meyveleri olan, vakti gelince çiçekleri açıp etrafa misler gibi kokularını salan bir bitkidir. Hanımeligiller familyasına bağlı olan bu bitki, patlangıç,, mindariç, sultanotu, telligelin, mındarağ, meleşir ve kara mürver gibi farklı isimlerde de anılabiliyor. Yurt içinde ünlü olan bu meyve yurt dışında da oldukça tanınıyor. Özellikle Almanya’da adından sıkça söz ediliyor ve bol bol kullanılıyor.

Mürver

Çok yıllık çiçekli bir bitki olan mürver, mavi, bordo ve siyaha çalan bordo renklerinde de sıkça görülür. Mürver bitkisinin meyveleri hafif mayhoş, hafif de tatlıdır. Yapraklarından tutun meyvelerine kadar tüketilebiliyor ancak yapraklarında bulunabilecek bazı zehirli maddelerden dolayı mutlaka doktorunuza sorarak tüketmenizde fayda vardır.

Mürver bitkisinin peki çiçeğinden neler yapılır diyorsanız eğer aklınıza gelecek her şey yapılabilir. Şerbeti, sosu, çayı, kremi, dondurması… Aklınıza bile gelemeyecek kadar birçok dalda kullanılabiliyor.

MÜRVER VEMÜRVER ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Mürver meyvesinden ve çiçeğinden yapılan şerbet, özellikle emziren annelerin sütünü arttırabiliyor.
 • Hassas mideye sahip olanlar ya da mide rahatsızlığı yaşayan kişiler için bire bir fayda niteliğindedir. Çayını yaparak tüketebilirler.
 • Mürver bitkisinin yapraklarını kaynatarak düzenli olarak tükettiğimizde, kabızlık sorununu ortadan kaldırabiliriz.
 • İdrar söktürücü ve iltihap kırıcı özelliği vardır.
 • Terletici özelliğiyle ateşli hastalıklarda bol bol kullanılır.
 • Balgamlı öksürüklerin tedavisinde kullanılır.
 • Düzenli kullanıldığında yağ yakımına yardımcı olur.
 • Mürverin yaprakları ciltte bulunan derin ve açık yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • Mürverin meyvesini ezerek reçel yaparak kullanabilirsiniz.
 • Çiçeklerinden şerbet ve çay yapılabilir.
 • Pastalarda süsleme olarak kullanılabilir.

Ancak besinde olduğu gibi de fazla tüketildiğinde görülebilecek durumlar söz konusudur. Bunlardan bazıları, karın ağrısı, ishal ve zehirlenme gibi durumlar yaşanabilir. Aynı zamanda alerjik reaksiyonlar gösterebilecek bir bitkidir. Dikkatli tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu