Sağlık

Ms (Multiple Skleroz) Hastalığında Görülen Belirtiler

Ms hastalığı açılımı ile Multiple Skleroz beyin ve omuriliği olumsuz etkileyen merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Nörolojik sorunların eşlik ettiği bir tür hastalık olan Ms hastalığı, sinirlere zarar vererek geri dönüşü olmayan etkiler bırakıyor. Ms hastalığı teşhisi zor ve tedavisi bulunmayan hastalık türlerinden biridir.  Ülkemizde 40 bini aşan Ms hastası vardır, özellikle kadın ve gençlerde görülen Ms hastalığı yaşam boyu süren bir rahatsızlıktır.

Ms hastalığının belirtileri

  • Baş dönmesi
  • Ellerde titreme
  • Kaslarda güçsüzlük
  • Bulanık ve çift görme
  • Dengesizlik
  • Düzgün yürüyememek
  • Konuşma bozukluğu
  • Yorgunluk
  • Vücutta ısı artışı

Ms hastalığının nedenleri

Ms hastalığının neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Fakat araştırmalara göre beyaz ırkta, açık tenli kişilerde daha çok görülmüştür. Ms hastalığında genetik yatkınlık mevcuttur. Ailesinde Ms hastası olan kişilerin olmayanlara oranla daha çok rastlandığı görülmüştür. Sigara içenlerde Ms hastalığına daha çok yakalanma riski arttığı gözlemlenmiştir. Erkeklere göre kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Bunun nedeni ise akıllara kadınlardaki hormonsal değişimleri getiriyor. Kısacası Ms hastalığının nedenleri arasında, genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve virüsler ortaya çıkmaktadır.

Ms hastalarının yaşam kalitesi nasıldır?

Ms hastalığının şiddetleri vardır. Kimi hastaların yaşam kalitesi çok yüksektir. Hastalıklarına dair herhangi bir etki görülmez. Fakat kimi hastalar ise yatağa bağlı halde temel ihtiyaçlarını bile gidermezler. Uzmanlar, Ms hastalarının sıcak ve nemli havalardan uzak durması gerektiğini söylüyorlar. Aynı zamanda Ms hastalığında doğru bilinen yanlışlar da vardır. Ms hastalığı bir kas hastalığı değildir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Akıl hastalığı ise hiç değildir. Öldürücü etkisi de yoktur. Ms hastaları uzun yıllar yaşayabilir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu