Sağlık

Mısır unu basur sorununu bitiriyor

Mısır içerisinde yüksek lif ve çeşitli vitaminler bulundurarak insan vücuduna sayısız fayda sağlar. Mısırı potasyum deposudur, aynı zamanda kalsiyum, demir, protein ve b12 gibi vitaminleri de içermesiyle bizleri şaşırtıyor. Genel olarak sarı taneli olarak bilinen mısır tanelerinin artık kırmızı, mor ve kahverengi olanları da üretiliyor. Ama en doğalı hala sarı olanıdır.

Tanelerinin içinde yağ depo edilmiştir. Tanelerinin öğütülüp unundan faydalanıldığı gibi yağını da kullanabiliriz. Yağ içeriğinin yanında protein açısından da zengindir ve doymamış yağlar içerir. Kalsiyum ve demir açısından zengindir ama vücut için yeterli değildir. Mısırın faydaları arasında en başta sindirim sistemini düzenleyici etkisi gelmektedir. Eklem ve kas bağ dokularınızın güçlenmesinde etkilidir. Havuçtan sonra göz sağlığına iyi gelen ikinci besindir. Yararlı yağlar içerdiği için kalp sağlığınızı korur ve güçlendirir.

BEYİN GELİŞİMİ İÇİN MISIR TÜKETİMİ ÖNEMLİDİR

Genellikle Alzheimer hastalığı için beyne benzediği için ceviz önerilir. Bunun yanında mısır tüketiminizle de destekleyebilirsiniz. Beyin gelişiminde yararlı yağların vücuda alınması çok önemlidir. Cilt ve saç sağlığına iyi gelir. Dökülmelere, ciltte oluşan kurumalara iyi gelir. Mısırın taneleri kadar mısır ununun da çok önemli yararları vardır. Bunlar arasında basur sorunu ve kabızlık sorunu yaşayan kişilerin rahatlıkla kullanabilecekleri belirtilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu