Meyveli sodanın zararlarını duyunca şaşıracaksınız

Meyveli sodalar, herkesin ağır yemeklerden sonra hazımsızlığı gidermek için içtikleri gazlı içeceklerdir. Hatta çoğu insan zayıflattığını iddia ederek daha çok kullanmaktadır. Sade sodaların tadının acımsı olmasından dolayı, meyveli sodalara rağbet artmaktadır. Fakat uzmanlar, meyveli sodaların zararlı olduklarını söylüyorlar.

Meyveli sodaların, daha çok şeker içerdiklerini söyleyen Uzmanlar, günde 2 şişeden fazla tüketilmemesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. İçeriğindeki fazla şekerden dolayı ise kilo vermenizi değil almanızı sağlarlar.

Meyveli sodalar sade sodaya göre yapaydır. Sade soda daha yararlı mineralleri içerir. Soda denilen içecek, normal suyun içerisine karbondioksit gazının ilave edilmesiyle oluşan gazlı bir içecektir. Bu yüzden aşırı kullanımı vücutta zararlara yol açar.

Meyveli sodalar c vitamini içerir. Koruyucu madde olarak ise sodyum benzoat maddesi içerir. Bu iki madde birlikte kullanıldığında ısı ve ışığa maruz kalınca zararlı maddeler açığa çıkıyor. Bu maddelerin ise kanserojene etkisi büyüktür.

Meyveli sodalar güneşe maruz kaldığında zehir saçıyor

Soda içerken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise çok aşırı içmemek, çünkü midenin asit seviyesini yükseltir, mide yanması ve ya ekşimesi gibi rahatsız edici yan etkiler gösterebilir. Şeker hastalarının kullanması önerilmez. Uzun bir süre aşırı tüketimi kansere yakalanma riskini yükseltir. Kanda bulunan oksijeni harcadığı için vücuda zararı büyüktür. Aşırı kullanımı böbrek sorunlarına yol açar. Böbrek taş oluşumunu hızlandırır. Meyveli sodayı satın alırken güneşe maruz kalıp kalmadığını kontrol ederek almanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda sade soda tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

 

YAZAR: İlkay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Paramızla plastik kanser satın alıyoruz!

PARAMIZLA KANSER SATIN ALIYORUZ! Herkes bu zamana kadar duymuştur çoğu ülkede yasaklanan plastik şişelerin zararlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.