Haberler

Meclis’te yeni KDV kanunu onaylandı

Otuz yılı aşkın zamandır yürürlükte olan KDV kanunun değişmesini öngören kanun tasarısı dün meclis toplantısında onaylanarak kanunlaştırıldı. Bu tasarının kanunlaşması ile KDV sistemi tamamen değiştirildi. Daha önce KDV zorunluluğu olan bazı alanlar vergi kaleminden çıkartıldı.

Bu düzenlemeye göre; bir müteahhitte arsasını ev ve ya iş yeri yapılması için veren arsa sahibinden bundan sonra aldığı ev ve iş yeri için vergi alınacak. Müzayede ile satılan mallara vergi uygulaması getiriliyor. Daha önce devlette kalan devreden KDV bundan sonra beyan karşılığında mükelleflere iade edilecek. Gümrüksüz satış mağazaları vergiden muaf tutulacaklar. Bağış için yaptırılan okul, cami, hastane, yurt gibi taşınır ve ya taşınmaz mallar KDV den muaf tutulacak. Bu gibi yardımları yapan kişilere vergilendirme konusunda kolaylık sağlanacak. Türkiye de ikamet etmeyen yabancılara hizmet veren sağlık kuruluşları vergiden muaf tutulacak. Adi ortaklıkların şirkete dönüştürülmesinde uygulanan vergi bundan sonra alınmayacak ve bu işlemler vergiden muaf tutulacak.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMINDA KDV UYGULANACAK

Kabul edilen bu tasarıya göre bundan sonra ikinci el araç ve ya konut alım satımında uygulanacak satılan malın alımı ile satışı arasındaki farka göre hesaplanacak. Bu şekilde uygulanan haksız vergi ortadan kaldırılmış oluyor. Bu değişikliliğin piyasaları nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Bakanlık bu sayede ticareti arttırmak istiyor. Bu değişiklik ile birlikte KDV yükü mükelleflerin üzerinden biraz olsun kalkacağa benziyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu