Sağlık

Mandalina kabuklarının nelere iyi geldiğini duyunca şaşıracaksınız

Kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden olan mandalina, vitamin ve mineral bakımından oldukça faydalıdır. Fakat mandalina kabuklarının bu kadar faydalı ve kullanışlı bir madde olduğunu bilmiyorduk. Bu yazımızı okuduktan sonra mandalina kabuklarını atmayacaksınız. Aksine okuduklarınızı denemek isteyeceksiniz.

Mandalina kabuğu kullanım alanları

  • Baş Ağrısı

Mandalina kabuğu koklayarak baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Sık sık başınız ağrıyorsa bu durumdan muzdaripseniz, bir mandalinayı soyun, mandalinayı yerken aynı zamanda kabuğunu koklayın, baş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

  • Kötü koku

Evinizdeki kötü kokuyu giderir. Mis gibi kokan hoş bir hava yaratır. Bunun için yapmanız gereken mandalina kabuklarını kaynayan suyun içine koymak ve içine bir adet çubuk tarçın eklemek bu sayede evinizin mis gibi kokmasını sağlarsınız.

  • Ayak mantarı

Ayaklarınızda mantar sorunu varsa mandalina kabuğu ile bu derdinizden kurtulabilirsiniz. Mandalina kabuğunu sorunlu bölgeye sürerek, masaj yoluyla yedirebilirsiniz. Bir hafta boyunca günde 2 kez olmak üzere uygulayınız. Mandalina kabuğundaki uçucu yağlar sayesinde sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz.

  • Bronşit

Mandalina kabuklarını kurutarak, çay yapabilirsiniz. Kışın soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan mandalina kabuğu çayı ile kurtulabilirsiniz. Bronşit hastaları vereceğimiz tarif ile sıkıntılarından doğal yollar ile kurtulacaklar. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 2 çorba kaşığı mandalina kabuğu( kurutulmuş, öğütülmüş) ekleyin. 1 saat demlenmesini bekleyin. Günde 3 kez tüketebilirsiniz.

  • Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığınız varsa, mandalina kabuğu rahat nefes almanızı ve ferahlamanızı sağlar. Ağzı geniş bir kaba, kaynamış suyu boşaltın, üzerine mandalina kabuklarını ilave ediniz. Bir bez yardımıyla buhar banyosu yapınız. Burun tıkanıklığınız geçecek, rahat nefes alacaksınız.

  • Öksürük

Geçmek bilmeyen kuru öksürüğünüz varsa, mandalina kabuğundan doğal öksürük şurubu elde edebilirsiniz. Yaklaşık 2 mandalinadan çıkan kabukları küçük küçük doğrayınız ve kurutunuz. 1 su bardağı kaynamış suyun içine kurutulmuş mandalina kabuklarını ekleyiniz. 1 hafta boyunca serin bir yerde bekletiniz. Daha sonra bu kabukları içinden çıkarıp, karışımı bir cam kavanoza koyunuz. Elde ettiğiniz doğal öksürük şurubunu her gün yemeklerden önce 3 defa içiniz.

  • Cilt bakımı

Mandalina kabuğunu cildinize çiğ olarak sürdüğünüzde, cildi yumuşatır, nemlendirir. Cildi ölü hücrelerden temizler, peeling görevi görür.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu