ANA SAYFA / Yemek Tarifleri / Lokum gibi kavurma nasıl yapılır ve dana eti kavurma tarifi

Lokum gibi kavurma nasıl yapılır ve dana eti kavurma tarifi

Kurban bayramını yaşadığımız şu günlerde en çok merak edilen ve aratılan yemek tarifi şüphesiz ki kavur tarifidir. Kavurma, Kurban Bayramının en başta yemeklerinden biridir.

Fakat kavurma yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Bu yazımızda sizlere lokum gibi kavurma nasıl yapılır, kavurma yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor bu konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kurban etinden kavurma yapmadan önce etin kuşbaşı şeklinde doğranması ve mutlaka en az bir gece dinlendirilmesi gerekiyor. Dinlendirilmeden yapılan kavurmalar sert ve lezzetsiz olacaktır.

Lokum gibi kavurma yapmak için gerekli malzemeler

  • Orta büyüklükte soğan
  • 1 kg kuşbaşı şeklinde doğranmış dana eti
  • 4 diş sarımsak
  • Bir miktar sıvı yağ

Lokum gibi kavurmanın hazırlanışı

Öncelikle orta büyüklükte bir tavanın içerisinde kuşbaşı şekliden doğranmış etleri koyun. İçerisine hiçbir şey eklemeden sürekli karıştırarak kavurun.

Bu işlem sırasında tavaya koyduğunuz etlerin renginin değişmeye başladığını ve etlerin sularını salmaya başladığını göreceksiniz. Bu esnada içerisine bir miktar sıvı yağ ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Daha sonra ocağı kısık ateşe alın ve arada bir karıştırarak etleri pişirmeye devam edin.

Etler kısık ateşte pişerken siz de bir yandan soğan ve sarımsakları hazırlayın. Ayrı bir kabın içerisinde soğanı dört parçaya bölün. Ardından böldüğünüz soğanı ve bütün şekilde olan sarımsakları pişmekte olan ete ekleyin. Bu şekilde etler suyunu tekrar çekene kadar pişirmeye devam edin.

Eğer etleri tam pişmeden suyunu çekerse içerisine bir miktar kaynar su ilave edin ve pişirmeye dam edin. Ama eklediğiniz suyun mutlaka kaynar su olmasına dikkat edin. Sakın soğuk su eklemeyin. Etler lokum kıvamına gelecek şekilde pişirmeye devam edin. Daha sonra içerisine bir miktar su ekleyin ve artık lokum gibi kavurmanız hazır. Herkese afiyet olsun.

YAZAR: şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.