ANA SAYFA / Sağlık / Limon bu özellikleri ile hayatımızı kolaylaştırıyor

Limon bu özellikleri ile hayatımızı kolaylaştırıyor

Limon güçlü bir c vitamini kaynağıdır, salatalarımızın ve limonatanın baş tacıdır. Fakat limonun kullanım alanları sadece mutfakla sınırlı kalmıyor, temizlikten güzelliğe kadar uzanan geniş bir etki alanı vardır.
İşte limonun kullanım alanları; Paslanan bıçaklarınızı limon suyunda bekletirseniz tertemiz parlak bıçaklar elde edebilirsiniz. Kesme tahtasını limon ile ovarsanız, limonun anti bakteriyel özelliği sayesinde tahtanız bakterilerden kurtulmuş olacaktır.

İstenmeyen kokular için birebirdir, balık kızarttığınız tavanızı limon ile ovarsanız hem yağından hem de kokusundan arındığını görebilirsiniz. Tencere, çaydanlık ve paslanmaz çelik kaplarınızı ikiye bölünmüş limonu tuza batırarak ovalarsanız ilk günkü parlaklığına kavuşursunuz. Soğan doğradınız eliniz çok kötü kokar. Fakat hemen bir limonu ikiye bölüp elinize sıkarsanız, sinen kokuları giderdiğine şahit olacaksınız.
Böcek ısırıklarına limon suyu sürerseniz kaşıntı ve kızarıklığa iyi geldiğini göreceksiniz. Ayrıca böcek ve haşereler limon kokusunu sevmez böceklerin geldiği noktalara limonu kesip koyarsanız etkisini göreceksiniz. Banyoda su lekesi olan duşa kabin camlarını ve lavabo musluklarını limon ile ovarsanız lekelerin gidip yerine ilk günkü parlaklığın geldiğini görebilirsiniz.

Grip ve soğuk algınlığında ılık su ya da çayın içine birkaç dilim limon koyarsanız, boğazının rahatladığını göreceksiniz. Bulaşık makinenizin çatal kaşık sepetine koyduğunuz bir dilim limonun makine bittikten sonra açtığınızda mis gibi koktuğunu ve bulaşıklarınızın daha parlak olduğunu göreceksiniz.

LİMON YÜZÜMÜZÜ VE ELLERİMİZİ CANLANDIRIYOR

Limon cilt için çok yararlıdır, yüzünüze ve ellerinize sürerek daha canlı ve parlak cilde sahip olacaksınız. Düzenli kullanıldığında güneş lekelerin yok olduğuna şahit olacaksınız.
Limon ile kararan dirseklerinizin rengini açabilir, sertliğinden kurtulabilirsiniz. Limonu ikiye bölün ve dirseklerinizi ovun, 15-20 dk. bekledikten sonra yıkayın, düzenli kullanıldığında etkisini fark edeceksiniz.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.