Sağlık

Lavanta yağı nedir ? Lavanta yağının bilinmeyen 7 faydası

Lavanta yaz mevsimlerinde yetişen çok hoş kokuya sahip bir bitkidir. Bu bitkinin sağlık açısından onca şeylere faydası olduğu bilinmektedir. Eski çağlardan şimdiki zamana kadar her zaman kullanılması sıkça tercih edilen bir bitkidir. Lavanta bitkisinin çayı tüketilebilir.

Lavanta suyu elde edilerek banyolarda aromalı kokusu sayesinde parfüm etkisinden yararlanılabilir. Bunların yanı sıra lavanta yağı da elde edilerek kullanılması tercih edilebilmektedir. Lavanta yağının yapımı veya aktarlardan elde edilmesi de olağandır.

Lavanta yağı birçok yararı nedeni ile kozmetik ürünlerinin üretiminde ve tıp da kullanılmaktadır. Masaj ve terapi merkezlerinde saf ve doğal özelliği sayesinde tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Lavanta yağı saçların hızla uzamasına sağlar. Peki tam bir doğa mucizesi olan lavanta yağı nasıl yapılır? Bu yazımızda tam da buna değinmek istiyoruz.

Lavanta yağının faydaları

Lavanta yağı nasıl yapılır?

Lavanta yağını süpermarketlerde, kozmetik marketlerde ve aktarlarda bulmak mümkündür. Fakat piyasada yararlarından bahsedildikte esnaflar lavanta yağının fiyatını yüksekten satmakta ve hatta çok fazla seyreltilmiş olarak sahte karlığa gidilmektedir. Bu sebeple kendi yaptığınız lavanta yağı oldukça kaliteli olacaktır.

Yapılışı:  Bir avuç kurutulmuş lavanta çiçeklerini, cam kavanoza koyun. Üzerine 1 su bardağı sıvı yağı (zeytinyağı olması önerimizdir) ilave edin. Cam kavanozun içerisinde ki karışımı 4.5 gün güneşte beklettikten sonra karışımı süzerek çiçek parçalarından ayırın. Hoş kokulu, esanslı lavanta yağınız kullanıma hazırdır. ( Kesinlikle lavanta yağını içmeyiniz. )

Lavanta yağı nasıl yapılır

Lavanta yağının faydaları nelerdir?

  • Lavanta yağı saçta oluşan birçok problemlerin giderilmesini sağlar. Saçın yavaş uzamasından şikayet edenler saçlarına lavanta yağı uygulayarak daha hızla uzamasına yardımcı olabilirler. Özellikle okul çağında ki çocukların sorunu olan saç bitlenmesinde bitlerin yok eder.
  • Lavanta yağı düzenli olarak cilde uygulandığında sivilce ve akne oluşumunu önler. Doğum ve aşırı kilo alıp vermede oluşan çatların azalmasını sağlar. Sedef ve egzama hastalıklarında iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında yanık izlerinin geçmesini sağlayabilmektedir.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu, bronşit ve nefes darlığında sırt ve göğüs bölgesine uygulanması solunum yollarını açmaya yardımcı olmaktadır.
  • Depresyon ve anksiyeti bozukluklarında ruhun tedavi olmasına yardımcıdır. Aşırı sinirli ve stresli kişilere lavanta yağı ile masaj uygulanması halinde sakinleştirmeyi sağlamaktadır.
  • Lavanta yağı ile başın şakak bölgelerine derinlemesine masaj yapılması halinde baş ağrısının geçmesine yardımcı olur.
  • Lavanta yağı doğal parfüm olarak ve nemlendirici krem gibi vücuda uygulanılarak da kullanılabilir.
  • Lavanta yağı esanslı kokusu sayesinde yatak odasında bulundurulması rahat bir uyku uyunmasına yardım eder.

Önemli: Lavanta yağı kesinlikle yutulmamalıdır. Lavanta yağını bebeklerde kullanılmadan önce ilgili doktora danışılmalıdır. Lavanta yağının esanslı kokusu nedeni ile astım hastalarının uzak durması gerekmektedir.

NOT: Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu