Sağlık

Kuru öksürük ile gelen 6 sinsi hastalık

Öksürük hayatımızın bazı dönemlerinden bizi rahatsız eden bir durumdur. Hastalık sonrası karşılaşılacağı gibi hasta olmadan da bulunduğumuz ortama göre de öksürük görülebilir. Bunun nedeni hava şartları, tozlu hava, kirli hava gibi durumlarda görülebilir. Bunun dışında aynı zamanda balgamlı öksürük de vardır.

Balgamlı öksürük boğaz iltihabı sonrasında ya da sigara içen kişilerde sabah saatlerinde görülür. Oldukça rahatsız edici bir öksürükle baş gösterir. Boğaza yapışan balgamı çıkarmak için boğaz temizleme hareketi yaparız ama yine de işe yaramaz. Daha da boğazınızı tahriş ettiğinizle kalırsınız. Balgamlı öksürüğe göre kuru öksürükte genelde boğazı gıdıklayan ve rahatsız eden bir his vardır.

Bundan kurtulmak için sürekli öksürmek ister kişi, ancak bu durum öksürmekle daha da artar. Genelde alerjik reaksiyonlar sonrası görülen kuru öksürüğü gidermek için mutlaka doktora başvurmalısınız. Kuru öksürüğün oluşumunun nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz.

KURU ÖKSÜRÜĞÜN OLUŞUM NEDENLERİ NELERDİR?

  • Viral hastalıklar

Genelde kış aylarında ve geçiş mevsimlerinde görülen viral enfeksiyonlar sonucunda öksürükler meydana gelebilir. Hastalıkların başlangıcı olarak da görülebilen bu öksürük tipi sonlarına doğru da görülebilir. Hastalık esnasında burun akıntısı, vücut ağrısı, halsizlik gibi durumlar geçtiyse de öksürük bir süre daha kalıcı olabilir.

  • Alerji

Özellikle bahar döneminde birçok kişinin bahar alerjisi vardır. Bunlardan çoğu aynı grip olmuş gibi ses kısıklığı, burun akıntısı, gözlerde kızarma gibi durumlarla karşılaşırlar. Bu kişiler özellikle bahar dönemlerinde polenlerin havada uçuştuğu dönemlerde dışarıya çıkmamalılar, evlerinin kapı ve pencerelerini kapatmalılardır.

  • Astım

Kuru öksürük birçok hastalığın ilk belirtisi olarak da görülebilir. Bunlar arasında astım da yer alır. Özellikle kapalı alanlarda nefes alamamayla başlayan ve nefes darlığı çeken kişilerde görülen bu durum şiddetli öksürük ve kronik duruma dönüşen öksürük olarak da benzerlik gösterir ve kişiyi rahatsız eder.

  • Psikolojik faktörler

Özellikle gecenin bir yarısında öksürük krizleriyle uyanıyorsanız ve stresli bir dönem içindeyseniz bu durumun nedeni psikolojik faktörler olabilir.

  • Reflü

Mide rahatsızlığıdır ancak mide içerisinde bulunan asitin yemek borusundan yukarı doğru çıkması ya da öyle hissedilmesi sonucunda öksürük oluşabilir.

  • Tiroid bezi iltihabı

Genelde tiroid bezlerinin iltihaplanması sonucunda kuru öksürük oluşabilir. Bu öksürük genelde hırıltılıdır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu