Sağlık

Kuru incirde oynanan oyunlar

Eminiz ki kuru incirin faydalarını bilmeyen yoktur. Kuru incir gerçek bir vitamin deposudur. Faydaları her yaşta insan tarafından bilinmektedir.

Bu vitamin deposu doğru bir şekilde önümüze gelmiyorsa faydası olduğu kadar zararları da oldukça çoktur. Bugün sizlere kuru incir üzerinde oynana oyunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Kuru incir gerçekten Allah’ın bir mucizesidir. Günde bir tane tüketmemiz bile yeterli olacaktır. İçerisinde sayısız mineral ve vitamin barındırmaktadır.

Kuru inciri zeytin yağına bandırıp yerseniz bağırsak tembelliğinden kurtulursunuz. Çocuklarınızı okula göndermeden önce kahvaltıdan hemen sonra bir tane incir yedirirseniz akılları çok daha iyi çalışacak ve gün boyu zinde olacaklardır.

Kuru incirlerde oynana oyunlar

SIVI PEROKSİTLİ KURU İNCİR

İncirin en çok yetiştirildiği ve bir marka olduğu ilimiz Aydın’dır. Bu bölgede yetişen incirler ülkemizin her yerine gönderilmektedir.

Dalından kopartılan incirler uzun ömürlü ve kaliteli olması için bazı işlemlerden geçiriliyorlar. Bu işlemlerden birincisi mor ışıktan geçirmek. Mor ışık altında hastalıklı incirler hemen kenidini belli ediyor ve ayrılıyorlar.

Ardından ayrılan sağlıklı incirler “bandırma” adı verilen bir işlemden geçiriliyor. Bu işlemde incirler Sıvı peroksit ile ne olduğunu hala öğrenemediğim bir likide bandırılıyor.

Bu işlem hakkında fabrika sahiplerine ve çalışanlara sormamıza rağmen bir bilgi vermiyorlar fakat bu işlemin incirleri beyazlatmak için yapıldığı kesin.

Siz kendinizde deneyebilirsiniz. Taze inciri alın ve güneşin altında kurutun. Renginin giderek koyulaştığını görebilirsiniz. Rengi açılmaz. Fabrikalarda bu işlerde çalışan kişiler sıklıkla hastalanmaktadır.

Eğer kuruyemiş satılan yerlerde beyaz kabuklu incir görürseniz mutlak uzak durun.

Çekirdeksiz Üzümler

Ülkemizde  Manisa, Alaşehir, Sarıgöl, Yenice, Denizli, Buldan bölgelerinde çekirdeksiz üzüm çok fazla üretilmektedir. Bu bölgede yaşayan halkın büyük bir bölümü bu üzümlerden geçimini sağlamaktadır.

Bu bölgede yetiştirilen ve kurutulan üzümlerin bir çoğu yurt dışına gönderilmektedir. Kalanlar ise iç piyasada kendine alıcı bulmaktadır.

Yurt dışına gönderilen ürünlerde tek bir hata bile bulamazsınız. Çünkü Avrupalı bu konuda çok titizdir. Eğer gönderilen mallar kriterlere uymuyorsa, gümrükten bile geçemeden geri dönerler.

İşte o zaman bu mallar yurt içerisine dağıtılır. Yani Avrupalının yemediğini bizler yiyoruz.

Mazotlu Üzüm

Yurt dışına gönderilemeyen üzümler, yurt içinde satılmadan önce bazı işlemlerden geçiriliyor. Bu işlemlerden biride mazota batırma. Yanlış duymadınız üzümler gerçekten mazota bandırılıyor.

Mazota bandırılan üzümler hem daha parlak oluyor hemde kurutulma esnasında karıncalardan böceklerden korunuyor. Ama bu oldukça sağlıksız bir yöntem.

Bu yöntem uygulanan üzümler çok parlak ve sarı renkte görünüyor. Kuru yemişçilerde böyle üzümler sakın almayın.

Eskiden üzümler küle bandırılarak kurutulurdu. Bu yöntem ile üzümler parlamaz ama çok lezzetli olurdu. Ama bu yöntem artık neredeyse hiç kullanılmıyor.

Lütfen bu bilgileri sevdiklerinizle paylaşınız.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu