Sağlık

Kulak kiri rengi bakın ne anlama geliyor

Halk arasında kulak kiri olarak adlandırılan aslında kulak sıvısı kulağımızın, kendini koruması için bir savunma mekanizmasıdır. Kulak sıvısının amacı, dış kulak ve kulak zarını dış etmenlerden ve bakterilerden korur. Kulak kiri sayesinde kulaklarınız temiz ve sağlıklı kalır.

Kulak burun boğaz uzmanları, kulak kirinin renginin sağlığımız için önemli olduğunu vurguluyorlar. Kulak kirinde görülen renk değişikliklerini analiz eden uzmanlar bunlar hakkında bilgi veriyorlar.

Kulak kiri renkleri ve anlamı

  • Islak, sarı ve yapışkan

Herkeste görülebilen bir kulak sıvısı rengidir. Islak, yapışkan ve sarı olması, sağlıklı bir kulağa sahip olduğunuz gösterir. Bu sıvı kulak yolunuzun yağlanmasını sağlar, böylelikle kaşıntı ve kurumayı önler. Bu özellikteki sıvı yetişkinlerde daha çok görülür.

  • Yumuşak ve soluk sarı

Daha çok çocuklarda görülür. Çocuklar yetişkinlere göre daha fazla, kulak sıvısı üretirler, bu büyüdükçe azalır. Bu kulaklarının sağlıklı olduğunu gösterir. Çoğu aile endişelenip, KBB doktorlarına akın ederler.

  • Koyu renk, yapışkan

Koyu renk kulak kiri, vücudunuzun ter bezlerinin çalıştığını gösterir. Çok terleyen kişilerin kulak sıvısı koyu renk olur. Kirin rengi ne kadar koyuysa, o kadar fazla terlediğinizi gösterir. Bunun yanı sıra tamamen sağlıklıdır.

  • Kuru, beyaz

Pul pul dökülen kuru yapıdaki kulak sıvısı vücudun ter atamadığını gösterir. Az terleyen kişilerde görülür. Ayrıca sağlıklı ve normaldir. Herkesin vücut özellikleri bir diğerine göre farklılık gösterdiği için faklı kulak sıvılarıyla da karşılaşabiliriz.

  • Siyah veya koyu kahverengi

Bu koyu renkteki kulak sıvınız sizi endişelendirmesin. Koyu renk kulak sıvısı fazla sıvı üretiminin bir parçası olabilir. Aynı zamanda bu sıvının temizlenmeden uzun süre kulak yolunda beklediğini de gösterir.

  • Gri

Evet, gri kulak sıvısı mı olur demeyin. Gri rengine çalan bir kulak kiriyle karşılaşırsanız, bununla birlikte kurumuş, çatlamış bir yapıda ise, doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü kaşıntılı bir deri hastalığı olan egzama sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz.

  • Islak ve akıntılı

Kulak sıvısı, yataktan kaldığınızda kulağınızda aşağıya doğru aktığını görüyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü ıslak ve akıntılı bir kulak sıvısı kulak zarınızın zarar gördüğünün belirtisi olabiliyor. Hatta, irin ve kan içeriyorsa zaman kaybetmeden Bir KBB doktoruna görünmelisiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu