Sağlık

Kulak çubuğu sağırlık yapıyor

Kimilerimizin alışkanlık haline getirip elinden düşürmediği, kulak temizliği için kullanılan pamuklu çubukların bilinçsiz kullanımı büyük sorunlara yol açıyor. Uzmanlar ”kulağınıza hiçbir şey sokmayın” diye uyarıyor.

Bu uyarıları dikkate almadan duş veya deniz sonrası kulaklarını temizlemek, içindeki suyu aldırmak için kullananlar, en küçük kiri veya en ufak tıkanıklıkların daha çok büyümesine hatta kulak zarı deliklerine bile yol açacaklarını bilmiyorlar. Normalde kulak kepçesinin kıvrımlı yerlerini temizlemek için üretilen kulak çubuklarını, bilinçsizce kulak kanalının derinine sokarak temizlemeye çalışmak, dış kulak çizik ve zedelenmesinden tutunda enfeksiyondan, işitme kaybına ve en kötüsü kulak zarı delinmesine yol açıyor.
Aslında temizlemeye çalıştığınız kir değil, kulağınızın doğal salgısı, kulağımız için faydalıdır. Kahverengi renkte olan yapışkanımsı bu salgı dış kulağımızı enfeksiyondan korumaya yardımcı olur. Normal olarak dışarı atılır ve bunu bir peçete yardımıyla kulağımızın girişinden silebiliriz. Ama biz kulak çubuklarıyla onu alayım derken daha kulağımızın derinliklerine itiyoruz ve bu da dış kulak yolumuzun tıkanmasına neden olup işitme kaybına kadar uzanabiliyor.

KULAK ÇUBUĞU İLE KULAĞINIZI KURCALAMAYIN

Kulak zarı kulağımızın yaklaşık 2-5,3 cm içerisindedir. Kulağımızın pamuklu çubuklar ile ya da şiş ile kurcalanması sonucu kulak zarı zarar görebilir ve en kötüsü delinebilir. Uzmanlar; önemli bir noktaya dikkat çekmektedirler ki o da bu çubukların asla çocukların uzanabileceği yerlerde bulunmaması, büyüklerinden görüp pamuklu çubuklar ile kulaklarını kurcalayan çocuğun daha kötü sonuçlar doğurmasının engellemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu