Teknoloji

Küçük İpuçlarıyla Elektrik Faturanızı Düşürmeye Ne Dersiniz?

Küçük İpuçlarıyla Büyük Tasarruf Etmeye Ne Dersiniz?

Elektrik faturanız çok mu yüksek geliyor, endişelenmeyin size vereceğimiz küçük yöntemler ile büyük tasarruf edebilirsiniz.

Öncelikle evde kullanmakta olduğumuz elektrikli ev aletleri epeyce fazla elektrik tüketir bunlardan ilki;

Ütü;

Ütünüzün ısısını kumaş türüne göre ayarlayınız. Vereceğimiz bu ipucuyla ütü yapmak çile olmaktan çıkıyor mutfakta kullandığımız alüminyum folyoyu ütü masasının örtüsünün altına sarın, ısıyı muhafaza ederek daha kolay ve hızlı ütü yapmanızı sağlayacaktır.

Buzdolabı;

  • Buzdolabının mutfaktaki yeri çok önemlidir, özellikle güneş görmeyen ve ısısına maruz kalacak eşyalardan(fırın, ocak, kalorifer peteği) uzak konumlandırılmalı, yanları ve arkası boş olmalıdır ki hava sirkülasyonu yapabilsin.

Bulaşık Makinesi;

  • Tabakların kirini bir peçete yardımıyla aldırınız, makineyi az dolu ya da çok tıka basa çalıştırmamalısınız. Özellikle de düşük programlar kullanın.

Çamaşır Makinesi;

  • Çamaşır Makinesinde tasarruf etmek için kirlilerinizi biriktiriniz, çok az ve sık yıkarsanız elektrik sarfiyatı çok olur. Makinede özellikle kısa programlar kullanın gereği yok ise ön yıkamayı kullanmayın ve özellikle çamaşırlarınızı dışarda kurutma şansınız varsa kurutma makinesi kullanmamanızı öneririz.

Fırın;

  • Gerekli olmadıkça ön ısıtmasını kullanmayınız, pişme esnasında çok az kapağı açıp bakmalısınız. Ve pişmesine yakın son dakikalarında kapatın ağzı kapalı durdurun içinde yiyeceğinizi böylelikle elektrikten tasarruf etmiş olacaksınız.

Ve son olarak;

  • Evde aydınlatma için tasarruflu lambalardan kullanın ve kullandığımız odaların lambalarını kapatınız.
  • Sıcak su için ise güneş enerjili sistemleri kullanmanızı öneririz.
  • Televizyonu izlemediğiniz zaman fişini sökün, bekleme konumunda (stand by) elektrik harcadığını unutmayınız
  • Yaz Aylarında klima açıkken pencere ve kapılarınızı kapalı tutun soğuk havayı muhafaza etmelisiniz ki klima gereksiz elektrik kullanmasın.
  • Ve Son olarak elektrik tüketim bedeli gün içinde farklılık göstermektedir, en uygun zaman dilimi ise saat gece 22,00 ile sabah 06,00 arası ev aletlerini bu zaman diliminde çalıştırırsanız yüksek derecede tasarruf edersiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu