Genelİp UçlarıSağlık

Korkulu Rüyamız İğne

İĞNEDEN NEDEN KORKARIZ?

Yıllardır süregelen bir gelenek haline bile gelmiş olan klasik Türk kültürünün çocukları korkutma tabirlerinden biridir çünkü. Nasıl mı? Şöyle: “Bak eğer yaramazlık yaparsan bu teyzenin iğnesi varmış sana iğne yaparmış” diye az mı annelerimiz tarafından korkutulduk.

Ya da ansızın aşı yapmak için sınıftan içeri giren hemşireler korkulu rüyalarımız oldu. Yani önceden haber verseler ona göre önlemimizi alırız herhalde ansızın habersiz yapılır mı bu 🙂 ( Tabi kaçmak için güzel fırsat olurdu)

Aslında çocuğunuzun iğneden korkmasının sebebi sizsiniz bunu hiç düşündünüz mü? Sizin de elinizde değil belki ama bu yaptıklarınızın yanlış olduğunu asla unutmayın. İlerde çocuklarınızın sağlıklı bir ruhsal hayatı olmasını istiyorsanız ona her şeyi doğru anlatın.

  • Yalan söylemeyin! Çocuk bu anlamaz demeyin! (Tabi bunu çocuğunuz 3-4 yaşlarına geldiğinde sizi dinlediğinde yapsanız daha iyi olur)
  • Onlara iğnenin bal kaymak olmasa da sadece sakin olursa ve derin derin nefes alırsa hiç acı duymayacağına alıştırmamız lazım.

  • Küçüklükten gelen bir “susmazsam iğne gelir” fobisini yenmesine yardımcı olmalısınız.

  • Hastanelerin bizim sağlıklı olmamız adına önemli yerler olduğuna ve orada çalışan doktor ve hemşirelerden korkmaması gerektiğini anlatmalıyız. Çünkü küçüklükten öyle bir korkutuluyor ki çocuklarımız artık beyaz önlüklü birini gördüklerinde kaçmaya ya da ağlamaya başlıyorlar.

  • Mesele en etkili yollardan biri de onu hemşire ya da doktorla birebir konuşturmaktır. Onların ne kadar sevecen ve yardımcı olmaya çalıştıklarını gözleriyle görerek anlarlarsa o zaman bu psikolojiden kurtulmaları daha kolay olabilir.

 

BU YÜZDEN ÇOCUKLARIMIZI İĞNE, HEMŞİRE YA DA DOKTORLARLA KORKUTMAYIN. YOKSA İLERİKİ YAŞLARINDA AŞAMAYACAKLARI BİR FOBİYE DÖNÜŞTÜREBİLİRSİNİZ.

 

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu