Sağlık

Kırma yeşil zeytin( çekişte) nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Şu an tam mevsimi olan zeytin, yıllarca yaşayabilen, bir ağaç türüdür, doğanın bize bir mucizesidir. Kahvaltılarımızın baş tacıdır. Kış aylarında yetişen zeytin insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Gerek zeytinin meyvesi, gerek se yağını fazlasıyla kullanmalıyız. Fakat zeytin direk ağacından toplandığı gibi tüketilemez, tadı acımsı olur. Bazı yöntemler ile zeytini tatlandırmamız gerekir. Sizler için kırma yeşil zeytinin nasıl yapıldığını araştırdık.

Yeşil zeytin, olgunlaşmamış zeytindir. Olgunlaştığında ise koyu kırmızı ve ya siyah rengini, alır. Toplanan yeşil zeytin, taş ya da çekiç ile kırarak ya da bıçak ile çizerek tatlandırıp, yenebilir.  Halk arasında çekişte zeytin olarak da bilinir. Çok tercih edilen bir zeytin çeşididir. Kolay tatlanır, en erken yenilebilen zeytin türüdür.

Kırma yeşil zeytin( çekişte) nasıl yapılır?

Olgunlaşmamış, kararmamış yeşil zeytinleri toplayın. Güzelce yıkayın ve kurtlu olanları ayıklayın. Daha sonra sert bir cisimle taş ya da çekiç yardımıyla zeytinleri kırın, tek hamlede çekirdeğini ezmeden zeytinleri kırmaya özen gösterin. Bir cam kavanoza kırdığınız yeşil zeytinleri, koyunuz. Üzerini geçecek kadar içme suyu doldurunuz. Ve serin güneş görmeyen yerde beklemeye alınız. Gün aşırı arada bir suyunu boşaltıp, tekrar su doldurunuz. Zeytinin acılığı gidene kadar, suyunu değiştiriniz. Tatlanan yemeye hazır olan son suyuna biraz kaya tuzu ekleyin. Kaya tuzu eklenmesinin sebebi zeytinlerin erimesini önlemektir. Daha sonra tatlanan zeytininizi, yiyeceğiniz kadar sudan çıkarın, tabakta, dilerseniz limon suyu, zeytinyağı ve tuz ekleyerek afiyetle yiyebilirsiniz.

Kırma yeşil zeytin( çekişte) faydaları

  • İçerisinde A,C,E vitaminleri bulunmaktadır. Minerallerden protein, kalsiyum, potasyum ve kükürt bulunmaktadır.
  • Kötü kolesterolü düşürür, kalp ve damar hastalıklarını önler.
  • Antioksidan kaynağı olan zeytin, kansere yakalanma riskini önler.
  • İçerdiği lif sayesinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kan şekerini düşürür, diyabet hastaları yiyebilirler.
  • Karaciğer sağlığı için oldukça faydalıdır.
  • Beyin sağlığına iyi gelir.
  • Kemik gelişimini destekler.
  • İçerdiği E vitamini sayesinde cildi güzelleştirir, kırışıklıkları önler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu