Sağlık

Kırkkilit otu kemik erimesine derman oluyor

Alternatif tıpta ve ilaç yapımında kullanılır. Ülkemizin çoğu yerinde sulak yol kenarlarında bile yetişebilen bu şifalı bitki çoğu hastalıkların dermanı oluyor.

İçeriğinde bulunan silis adlı madde sayesinde kemik sağlığına iyi geliyor, ileri yaşlarda görülen kemik erimesine karşı derman oluyor ve kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. Kemik sağlığına iyi geldiği gibi eklem rahatsızlıklarına ve eklem ağrılarına da iyi geliyor. Eklemlere iyi geldiği gibi gut hastalığına ve romatizma kaynaklı ağrıların giderilmesinde de yardımcı olur. Kırkkilit otu antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, kış hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini en aza indirir.
Kırkkilit otunun çayının böbrekler için etkisi büyüktür, idrar söktürücü ve ödem artırıcı özelliği vardır.
Ağız ve diş sağlığı için oldukça şifalı bir bitkidir, kırkkilit otunun çayını gargara yaparak ağızda oluşan yaraları ve diş eti kanamalarını önleyerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Burun kanamalarına iyi gelir kansızlığı önleyici özelliği vardır. Ağrılı adet dönemlerinde kırkkilit otunun çayını içerseniz ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Kırkkilit otu saç ve cilt içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Saç dökülmesine iyi gelir, tırnakları güçlendirir kırılmalarını önler.

GECELERİ YATAĞINI ISLATAN ÇOCUKLARIN DERDİNE DERMAN OLUYOR

Bu şifalı bitki özellikle idrar kaçıran ve gece yataklarını ıslatan çocukların da dermanıdır. Hamile veya emziren anne iseniz kırkkilit otunu kullanmamalısınız. İlaç kullanıyorsanız doktor tavsiyesinde kullanmanız önerilir. Her bitki gibi fazlası zarar verebilir belirli ölçüde kullanmanız tavsiye edilir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu