Sağlık

Kene ısırmasına dikkat edin

Havaların ısınmasıyla birlikte, aileler kendilerini park, bahçeye hava almaya atmaya başladı. Fakat bu dönemlerde kene ve böcekler de canlanmaya başlarlar. İnsanlar önlem almadan kendilerini yeşilliklere bırakırken aslında çok büyük tehlikeler ile karşılaşacaklarının farkında olmuyorlar. Sizler için kene ısırmasıyla karşılaşıldığında nasıl çıkarılması gerektiği ve kırım Kongo kanamalı ateşi hakkında bilgi vermek için yazımızı oluşturduk.

Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı, kene ısırmasına bağlı olarak oluşur. Kene ısırdığında bu virüsü bizlere bulaştırır. Ciddi ve ölümcül hasarlar verebilir. Keneler hayvanların kanını emerek yaşamlarını sürdürürler. Keneler kırmızı ve kahveye dönük renkleri vardır. Bu virüsü ise insanları emmeye çalıştıklarında insanlara bulaştırırlar.Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığına yakalanma riski yüksek olan guruplar vardır. Bunlar ise çiftçiler, hayvancılıkla uğraşan kişiler, ot veya meralarda hayvan otlatan çobanlar, veterinerler, piknik için parka, ormana giden kişilerdir ve kene ısırmalarına müdahale eden doktor, hemşire, sağlık çalışanlarının da bulaşma riski oldukça yüksektir.

Kene Isırması Kırım Kongo kanamalı ateşi belirtileri

Kene ısırığından şüphelenmemizi sağlayacak belirtiler, iştahsızlık, yüksek ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, burun kanaması, ciltte döküntü olarak kanama, dışkıda kan görülmesi, göz ve yüzde kızarıklık görülür. Kenenin ısırdığı yer kaşınır ve kızarır. Asla keneyi elle sökmeye çalışmamalıyız, en yakın sağlık kuruluşuna gitmeliyiz. Asla kenenin üstüne kimyasal ürünler dökmemeliyiz. Bu işlem kenenin daha çok zehrini cilde yaymasına neden olur.Kene ısırmalarından korunmak için, kene olabilecek ortamlardan uzak durulmalı zorunlu ot mera olan yerlere gidildiğinde ise asla kısa kıyafetler ve çıplak ayak ile dolaşılmamalı, uzun pantolon paçaları çorapların içine sokulmalıdır. Eve dönerken ise tüm vücut kene kontrolü yapılmalıdır. Hayvanlara kene ilacı verilmelidir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu