Kekik bu şekilde kullanılırsa zayıflatıyor

Kekik, Anadolu’nun bize sunduğu eşsiz ganimetlerinden sadece biridir. Baharat çeşitlerinden olan dağ kekiği meğerse her derde devaymış. Türkiye’nin güney kısmında dağlarda yetişen, bu doğal ot tam bir şifa kaynağıdır. Kekik dağlardan yeşil toplanır. Kurutulur ve öğütülür. Toz baharat şeklinde yemeklerde kullanılır. Özellikle et yemeklerinde ve salatalarda tercih edilir.

Kekiğin kullanım alanı oldukça geniştir. Kekik suyu ve kekiğin çayı da tüketilir. Kekik içeriğinde bolca demir, manganez, potasyum, magnezyum, kalsiyum selenyum içerir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımız üzerinde oldukça etkilidir. Kekik, alternatif tıpta ilaç yapımında kullanılmaktadır. Kekik suyunun antiseptik özelliği sayesinde ağız içinde oluşan aftlar ve yaralara iyi gelir.

Kekik çayı, kekiğin bir miktar suyla kaynatılmasıyla elde edilir. Öksürüğü kesici özelliği vardır, bronşları temizler ve gribal enfeksiyonlarda oldukça etkilidir. Kekik çayı sindirim üzerinde de etkilidir. Mide rahatsızlıklarını giderir, hazımsızlık ve şişkinliğe iyi gelir. Düzenli kekik çayı tüketildiğinde bağırsağınızı temizler ve kilo vermenizi sağlar. Kekiğin yapraklarında bulunan yağ yakıcı asitler sayesinde yağ yıkımına yardımcı olur. Aynı zamanda kekik idrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolları iltihaplanmasını da önler.

Kekik suyu cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Ciltte oluşan akneyle savaşır, iyileştirir ve akne oluşumunu engeller. Kekiğin tansiyon dengeleyici özelliği de bulunmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hastaları tüketirse tansiyonlarını düşürür ve dengeler. Türkiye’de yapılan araştırmada doğal dağ kekiğinin meme kanseri üzerinde çok faydalı olduğu gözlenmiştir. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyip, iyileşmesini sağlamıştır.

Kekiğin faydalarının yanında kullanılmaması gereken durumlar vardır. Gebelik dönemde ve emzirme dönemindeki bayanların kullanması uygun değildir. Tiroit hastaları ve kalp hastaları doktorlarına danışarak kullanmaları önerilir. Hassas ciltler de alerjik reaksiyon olabilir. Çocukların kullanmaması önerilir.

YAZAR: İlkay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.