Teknoloji

Kaybolan Çin uydusunun düşüşü muhteşem olacak

Uzun zamandır kontrolden çıkan ve uzayda kaybolan Çin uydusunun dünyaya düşüşü yaklaştı. Uzun bir süredir uzmanlar tarafından aranan ve dünyaya ne zaman düşeceği hesaplanmaya çalışılan uydunun izine geçtiğimiz günlerde rastlandı.

Uzmanların ilk verdiği bilgilere göre kayıp uydu 30 Mart tarihinde atmosfere girecek ve düşüş başlayacaktı. Fakat bu öngörüldüğü gibi olmadı ve atmosfere giren henüz bir şey bulunmuyor. Bunu üzerine Çin’den bir açıklama geldi ve uydunun cumartesi ve ya pazar günü atmosfere gireceği ve düşüşün başlayacağı bilgisi verildi. Fakat uydu kontrol dışında olduğundan bir yerleşim alanına düşmesinden korkuluyor. Bu soruların üzerine Çinli yetkililerden bir açıklama geldi. Çinli yetkililere göre uydu bir yerleşim yerine düşmeyecek. Düşünülenin aksine yer yüzüne düşerken bir görsel şölen sergileyecek.

ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK TEHLİKE HALEN DEVAM EDİYOR

Tüm bu açıklamalara rağmen uydunun düşeceği yer ve zaman halen kesinleştirilemedi. Bu da ülkemiz için tehlikenin halen devam ettiği anlamına geliyor. Uydunun atmosfere girdiğinde yüksek ısıdan dolayı parçalanarak yer yüzüne düşeceği düşünülüyor. Fakat 1 ve ya 3 tonluk bir kütlenin parçalanmadan yer yüzüne düşmesi bekleniliyor. Uydunun parçalanmadan yer yüzüne düşmesi ise imkansız gibi görünüyor. Parçalanmadan yer yüzüne düşecek olan kütlenin bir yerleşim yerine ve ya yakınlarına düşmesi büyük tehlike yaratacaktır. Bu nedenle tüm uzay bilimciler her an tetikte bekliyorlar. Oluşabilecek aksi bir durumda hemen müdahale edileceği bildirildi.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu