Yiyecek

Kavanozda domates nasıl yapılır? Yazın en lezzetli domateslerini kışa nasıl saklayabiliriz?

Ülkemizde bolca yetişen yaz aylarının en taze en lezzetli yiyeceği domatesin çok faydalı olduğunu biliyoruz. A ve C vitamini deposudur. Peki, soframızda ve hemen hemen her zeytinyağlı yemeklerimizde kullandığımız bu lezzeti hormonsuz doğal bir şekilde kışın tüketmek için nasıl saklamalısınız tariflerimize bakınız:

Domatesi kavurma yöntemi ile kavanozlarda saklama

Malzemeler: Sıvı yağ, domates, tuz, cam kavanoz, kavanoz kapağı ( kapakların yeni olması gerekli )

Tüketmek istediğiniz kadar domatesi bol suda yıkayın. Sonrasında rondo ile püre haline getirebilir veya doğrayabilirsiniz bu aşamada tercih sizin. Ben rende ile yapıyorum rende tarifini vereceğim sizlere. Domatesleri ortadan kesin. Bir rende yardımı ile ikiye böldüğümüz domatesin bir parçasını dairesel hareketlerle rendeleyin. Dikkat edin kabukları değil kabuklar dışta kalacak sadece iç özünü rendeleyin. Elinizde ince kabuğu kalacak onun suyunu avucunuzda sıkarak kabuğu çöpe atın. Bu şekilde tekrarlayarak istediğiniz kadar domatesi rendeleyin. Tencereye sıvıyağı ve domatesleri ilave edin. Yarım saat kaynaması gerekli, Bu sırada yeni kavanoz kapaklarını ve kavanozları kaynatın. Kaynayan domates sosuna tuz ilave edin. Sıcak kavanozlara sıcak domates sosunu koyup kapaklarını sıkıca kapatıp ters çevirerek bi tepsiye dizin. Son kavanozu koyana kadar ocağın altını kapatmayın. Bu işlemi bu şekilde hızlıca gerçekleştirin. Kışlık domatesleriniz hazır.

Not: Kullanmak için açtığınız kavanozların kapağında siyah, domates sosunun üzerinde beyaz kalıntılar görürseniz asla tüketmeyin. Bilmeden tüketmeniz durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Derin dondurucuda domates saklama tarifi

Malzemeler: İstenilen boyutta buzdolabı poşeti, domates

Domatesleri dondurucuda saklamak için. İstediğiniz miktarda ki domatesleri bol suda yıkayın domatesleri ister rende ile ister doğrama usulü kabuklarından ayırarak küçük parçalar haline getirin. Orta boyuttaki buzdolabı poşetlerine tek kullanımlık miktarda doldurun. Havasını iyice aldırdığınız domates poşetlerinizin ağzını sıkıca bağlayın. Derin dondurucunuza koyun. Kışlık domatesleriniz hazır.

Not: Dondurduğunuz domatesleri tek kullanımlık poşetlere koymanızı öneririz. Kalan domatesleri tekrar dondurup kesinlikle kullanmayın. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu