Sağlık

Karanfil en dayanılmaz ağrıları bile hemen dindirebiliyor

Baharatlar yemeklerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu leziz baharatların arasında karanfil de bulunur. Karanfil, Asya kökenli bir baharattır, Dünya’da çeşitli şekillerde kullanılır. Karanfilin hoş kokusu ve keskin acımsı bir tadı vardır. Karanfil; A, E, K, B6 vitaminlerini içerir. Aynı zamanda içeriğinde potasyum, kalsiyum, sodyum, manganez bulunur. Tam bir omega-3 ve omega-6 deposudur. Sağlık için sayısız faydaları mevcuttur, birçok hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Karanfilin faydalarına gelirsek, özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi şikâyetlerden koruyucu özelliği vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Balgam söktürücü özelliği vardır.
Ağız ve diş sağlığı için çok faydalıdır, öncelikle soğan ve sarımsak yenildiğinde oluşan ağız kokusuna karşı birkaç adet karanfilin ağzımızda çiğnersek kokunun giderildiğini göreceksiniz, diş ağrılarına çok iyi gelir. Ağızda oluşan yaraların iyileşmesinde etkilidir. Sindirim düzenleyici özelliği vardır, hazımsızlığa iyi gelir. Mide rahatsızlıkları, bulantı ve kusmaya iyi gelir. İshale karşı çok etkilidir. Kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur, kalp dostudur.

KARANFİL SİZİ STRESTEN UZAK TUTAR

Hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Sinir sistemi ve stres üzerinde oldukça faydası vardır, olumsuz düşüncelere ve yorgunluğa iyi gelir. Ağrı kesici özelliği sayesinde baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları için birebirdir. Yapılan araştırmalara göre karanfilin afrodizyak etkisi de görüldü, dolayısıyla cinsel istek arttırıcı özelliği de mevcuttur. Karanfil cilt için çok yararlıdır, lekelere ve sivilcelere çok iyi gelir. Yaşlandırmayı geciktirir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu