Sağlık

Karaciğeri toksinlerden arındıran 10 yiyecek

Karaciğer, vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Bedenimizi toksinlerden arındırıp, temizlemeye yarar. Diğer organların düzenli çalışmasını sağlar. İyi bir temizleyici olan karaciğerinde temizlenmesine ihtiyaç vardır. Bilinçli şekilde tüketeceğiniz bazı yiyecek ve içecekler ile karaciğeri temizleyebilirsiniz.

Karaciğeri temizlemeye yarayan besinler

  1. Sarımsak

Sarımsağın içerdiği selenyum ve alisin maddeleri karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Sarımsak karaciğer enzimlerini uyararak, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Çiğ olarak yemeklerin yanında tüketebilirsiniz.

  1. Kırmızı pancar

Kırmızı pancar içerdiği betain ve pektin sayesinde sindirim sistemini düzenler ve karaciğeri temizler. Ayrıca bu bitki demir ve magnezyum kaynağıdır. Bu iki bileşende vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırır. Kırmızı pancarı taze ve pişmemiş olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca kırmızı pancar suyunu da içebilirsiniz. Bir hafta boyunca her gün tüketiniz.

  1. Lahana

Lahana sülfür içeriği sayesinde karaciğeri temizler, vücuttan zararlı kimyasalların dışarı atılmasını sağlar. Lahana güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Sağlıklı bir karaciğer için vazgeçilmezdir. Lahanayı salata olarak tüketebilirsiniz.

  1. Limon

Her gün sabah kalkınca bir bardak ılık suyun içine yarım limonu sıkın ve içiniz. Bu karışım safranın uyarılmasına ve karaciğerinizin temizlenmesine yarar.

  1. Su

Bol su içiniz. Vücudunuz hiçbir zaman susuz kalmamalıdır. Karaciğer temizlenmesinde en etkili besin kaynağı sudur. Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösteriniz.

  1. Karahindiba

Karahindiba otu, karaciğer sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. Bir hafta boyunca günde bir bardak içilen karahindiba çayı karaciğeri toksinlerden temizlemeye yarar.

  1. Avokado

Yapılan araştırmalara göre düzenli avokado tüketen kişilerin sağlıklı ve temiz karaciğere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Avokado içerdiği glutation bileşeni ve yüksek lif içeriği sayesinde vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur. Bir hafta boyunca her gün bir tane avokado yemeniz yeterli olacaktır.

  1. Keten tohumu

Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır, karaciğeri temizlemeye yarar. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmeye yarar. 1 su bardağı ılık suya 1 çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumunu ekleyerek, sabah aç karnına içebilirsiniz.

  1. Enginar

Enginar içerdiği antioksidan içeriği sayesinde karaciğeri temizler, vücuttan zararlı bileşenlerin atılmasını sağlar. Mevsiminde enginarı düzenli tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

  1. Greyfurt

İçerdiği yüksek c vitamini ve antioksidanlar sayesinde karaciğeri toksinlerden arındırıp temizlemeye yarar. Greyfurtu meyve olarak ya da suyunu sıkıp içebilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu