Sağlık

Karaciğerde toksinlerin biriktiğini gösteren 5 belirti

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Karaciğer vücudumuzun enerji deposu olarakta düşünebiliriz. Karaciğer vücudumuzun ani bir enerji ihtiyacında bu enerjinin sağlanmasını sağlar. Vücudumuz için gerekli mineralleri ve Demir, A,D,E,K ve B12 vitaminlerin depo edildiği yerdir.

Karaciğer, vücudumuz için zararlı olabilecek maddelerin kana karışmasını engeller ve yok eder. Kanda bulunan şeker ve yağında depo edildiği organımızdır. Bu kadar önemli bir organ olan karaciğerimiz aynı zamanda çok hassas bir organdır. Bu nedenle ona çok dikkat etmeliyiz. Eğer karaciğerimiz toksinler ile dolmaya başlarsa bize farklı sinyaller vermeye başlayacaktır.

Bu yazımızda karaciğerimizin bize verdiği bir takım erken uyarıları inceleyeceğiz. Umarım severek okuyacağınız bir yazı olur.

Karaciğerin yağlanmaya başladığının belirtileri:

1-Karaciğerde acı hissi

Karaciğeriniz etrafında acı hissetmek bazen karaciğerin bize verdiği işaretlerden biri olabilir. Karaciğerin görevlerinden biri vücudumuzda bulunan toksinleri filtrelemek ve bunların vücuda yayılmasını engellemektir. Fakat karaciğerimizde çok fazla toksin biriktiğinde tehlikeli bir durum ortaya çıkmaktadır. Karaciğer bölgesinde oluşan bu ağrı bazen hafif bazen ise çok şiddetli olabilir. Bu gibi durumda hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

2-Kilo alma

Aşırı alkol tüketimi ve ya aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi karaciğerimizde yağlanmaya neden olabilir. Bu yağlanma başta herhangi bir zarar vermiyormuş gibi görünse de ilerleyen zamanlarda siroza ve ya akciğer kanserine neden olabilmektedir. Bu nedenle karaciğer bölgenizde aşırı yağlanma ve karın bölgenizde aşırı kilo alımı var ise çok dikkatli olmalısınız.

Karaciğer yağlanması

3-Kaşıntı

Karaciğerimiz vücudumuzda ki toksinleri filtreler ve vücudumuzdan idrar ve dışkı yoluyla atılımını sağlar. Eğer çok fazla toksin birikir ise karaciğerimiz bize bunu bazı belirtiler ile gösterir. Bu belirtilerden bir tanesi de kaşıntıdır. Eğer çok fazla kaşıntınız oluyor ise karaciğer sıkıntınız olabilir. Bu gibi durumlarda hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

4-Eklemlerde ve ayaklarda şişme

Vücudumuzun her türlü yardımına ilk koşan karaciğerimiz olmaktadır. Fakat bu süreçte kendi fonksiyonlarını çok fazla yerine getirememektedir. eğer ayaklarınızda ve eklemlerinizde aşırı şişkinlikler hissediyorsanız bu karaciğerinizde bir sorun olabileceğini göstermektedir. Ayaklarda şişkinlik olması aynı zamanda siroz belirtisi olarakta görünmektedir.

5-Yorgunluk

Eğer sizde nedensiz yere kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyorsanız, karaciğeriniz gerekli fonksiyonlarını yerine getiremiyor olabilir. Çünkü karaciğer vücudumuzun enerji deposu görevindedir. Karaciğerimiz gerekli fonksiyonlarını yerine getiremediği zaman vücudumuz için gerekli enerjiyi depolayamadığından kendimizi bitkin ve yorgun hissederiz.

Eğer sizde de kronik yorgunluk var ise mutlaka bir doktora görünerek karaciğer testlerinizi yaptırmalısınız.

Eğer bu yazımız hoşunuza gitti ise sizde paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu