Sağlık

Kanınızda oksijenin az olduğunu gösteren 5 belirti

Arabanızın deposunu bir benzin istasyonunda doldurduğunuzu hayal edin. Hızlı bir şekilde yakıt dolduruyorsunuz fakat aracınızın deposu bir türlü dolmuyor. Bir sızıntı olduğunu fark edersiniz ama iş işten çoktan geçmiştir. Harcadığınız onca para ve emek boşa gitmiştir.

Vücudunuz o araba, solunum ve dolaşım sistemleriniz benzin pompası olarak düşünelim. Bilmeden hipoksemi olarak bilinen bir rahatsızlıktan şikayetçisiniz, bunu farketmeden boşuna çabalıyorsunuz ve değerli enerjiyi boşa harcıyorsunuz.

Hipoksemi Nedir?

Basit terimlerle hipoksemi, kandaki oksijen seviyesinin düşük olması anlamına gelir. Her nefeste, vücudunuzdaki hücrelere kan aracılığı ile taze oksijen gönderilmelidir, böylece dokularınız, kaslarınız ve organlarınız sağlıklı kalabilir. Ancak hipoksemili insanlar kan dolaşımlarında ihtiyaç duydukları kadar oksijen taşınamaz. Zamanla, bu durum nedenini bilmediğiniz bir yorgunluğa ve nedensiz bir strese neden olabilir.

Hipoksemiye ne sebep olur

Hipoksemiye ne sebep olur?

Hipokseminin birçok potansiyel nedeni vardır. Başlıca nedenleri arasında yüksek irtifa bölgelerini ziyaret etmek, bronşiyal enfeksiyon yaşamak veya solunum komplikasyonlarına yol açan bir ağrı kesici ilaç almak yer alır.

Hipokseminin asıl nedenleri arasında kalp rahatsızlıkları ve kalp kusurları, astım , amfizem, KOAH, uyku apnesi, pulmoner fibroz ve akciğer dokusu izleri sayılabilir .

Hipoksemi belirtileri nelerdir?

Kronik yorgunluk hissetmeniz, mutlaka hipoksemi hastası olduğunuz anlamına gelmez. Ancak, bu belirtilerden herhangi biriyle birlikte olduğunda, doktorunuzdan kanınızdaki oksijen seviyeni kontrol etmesini isteyebilirsiniz. İşte dikkat edilmesi gereken belirtiler:

  1. Baş ağrısı
  2. Nefes darlığı
  3. Hızlı kalp atımı
  4. Öksürük ve hırıltı
  5. Cilt ve tırnaklarda renk değişikliği
Hipoksemi nasıl teşhis edilir

Hipoksemi nasıl teşhis edilir?

Kanınızdaki oksijen oranının düşük olduğundan şüpheleniliyorsa, doktorunuz kanınızda ki oksijeni ölçen bir test yapmalıdır. Bu kesin olarak bir sonuç verecektir.

Hipokseminin Önlenmesi ve Tedavisi

Kanınızdaki oksijen seviyesini arttıran birkaç sağlıklı alışkanlıkla hipoksemi olasılığını azaltabilirsiniz :

  • Yoga ve düzenli yürüyüş yapmak
  • Derin nefes egzersizleri
  • Bol bol su içmek
  • Sigara içmemek
  • Dengeli, besleyici bir diyet sürdürmek

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu