Sağlık

Kalp krizine neden olan damar tıkanıklığının 6 erken belirtisi

Damar tıkanıklığı sonunda bir çok insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir rahatsızlıktır. Her yıl milyonlarca insan bu nedenden dolayı hayatını kaybetmektedir. Damar tıkanıklığı, damarlar içerisinde kolesterol gibi yağların birikmesi sonucunda oluşmaktadır.

Bu rahatsızlık aslında kendisini bazı erken belirtiler ile belli ediyor. ama bizler çoğunlukla bu belirtileri ya dikkate almıyoruz yada hiç fark edemiyoruz. Damar tıkanıklığı sonunda kalp krizi ve kalp yetmezliğine kadar götürmektedir. Eğer ailenizde geçmişten bu rahatsızlıktan dolayı sorun yaşamış kişiler var ise sizinde mutlaka kardiyoloji kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Bu tür rahatsızlıklar genetik yatkınlıktan dolayı aile bireyleri arasında tekrarlaya bilmektedir. Bu yazımızda sizlere bu rahatsızlığın erken belirtileri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Damar tıkanıklığı sonucunda vücudumuzun bize verdiği bazı erken sinyaller vardır. Bu sinyalleri dikkate almalı ve hemen bir doktora görünmeliyiz.

Damar tıkanıklılığı

Damar tıkanıklığının 6 erken belirtisi:

1- Damarlara paralele çizgiler

Damar tıkanıklığının belirtilerinden bir tanesi, kollarınızda ve ya bacaklarınızda damarlarınıza paralel kırmızı çizgilerin oluşmasıdır. Bu belirti damar tıkanıklığının bir belirtisidir ve mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir. Eğer sizde de bu belirtiler var ise lütfen hemen bir doktora görünün.

2- Göğüste ağrı

Göğüs ağrısı damarlarda oluşan tıkanıklığın bir belirtisidir. Eğer göğsünüzde baskı şeklinde bir ağrı ve iğne batması şekilde ağrılar hissediyorsanız, akciğere giden damarlarınız zarar görmüş olabilir. Bu ağrılar bazen sırt bölgesinde de hissedilmektedir.

Kalp krizi ağrısı da bu ağrılar ile benzerlik göstermektedir. Eğer sizde bu gibi sürekli ağrılar çekiyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

3- Nefes güçlüğü çekmek

Eğer nefes alıp vermede güçlük çekiyorsanız bu da damar tıkanıklığının bir belirtisi olabilir. Eğer nefes almada güçlük, soğuk terleme ve kalp atışınızda bir hızlanma var ise bu ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Eğer bu belirtilerin hepsi var ise bu durumu basit bir yorgunluk olarak görmeyin ve mutlaka bir doktora başvurun. Geç kalmadan müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlığınız olabilir.

4- Öksürük

Eğer hasta olmadığınız halde kuru bir öksürüğünüz var ise bu akciğerlerinizde bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu kuru öksürüğün yanında bir önceki maddede belirttiğimiz nefes almada güçlük, çarpıntı ve göğüs bölgesinde ağrı hissediyorsanız akciğerlerinizde bir rahatsızlık olduğunu gösterebilir.

Bu gibi belirtiler genellikle tehlikeli rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden mutlaka bir göğüs uzmanına danışmanızda fayda olacaktır.

Kuru öksürük

5- Bacaklarda şişlik oluşması

Bu belirti belkide en çok görünen belirtilerden bir tanesidir. Damar tıkanıklığının en çok görüldüğü bölgelerden biri bacaklarımızdır. Bacaklarımız da bulunan damarlarda oluşan tıkanıklılık sonucunda bacaklarımız da şişme ve kırmızılaşma görünmektedir.

Erken belirtilerden biri olan bacaklarda şişme olayını hafife almamalıyız. Bu durum genellikle ayakta çok durdum o yüzden meydana geldi diye düşünülse de bu aslında ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

6- Bacaklarda acı hissi

Eğer bacaklarınıza dokunduğunuzda acı hissediyorsanız buda damar tıkanıklığının bir belirtisi olabilir. Bu durum genellikle baldık bölgesinde görünmektedir. Bu belirtide baldır bölgenize dokunduğunuzda acı hissi gelmektedir.

Eğer sizde de tüm bu belirtiler ve ya bu belirtilerden bir kaçı var ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bu belirtiler genellikle hafife alındığı için sonuç olarak ani kalp krizleri görülmektedir.

Kalp krizinden her yıl milyonlarca insan hayatını kaybetmektedir. Kalp krizi, düzensiz, sağlıksız beslenme ve çok stres nedeni ile meydana gelmektedir.

Damar tıkanıklılığına iyi gelen besinler:

  • Zeytinyağı
  • Yulaf
  • Zerdeçal
  • Kuşkonmaz

Eğer bu bilgiler sizinde hoşunuza gitti ise paylaşarak sevdiklerinizin de okumasını sağlayabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu