ANA SAYFA / Sağlık / Kalbi koruyan ve kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler

Kalbi koruyan ve kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler

Uzun ve sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsak öncelikli olarak kalp sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Bunun için kalp sağlığına iyi gelen yiyecekleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Kalp sağlığımız için aşırı yağlı besinlerden kaçınmalıyız.

Kalp sağlığı için damarlarımızın açık ve tıkalı olmaması gerekiyor. Bunun için yediğimiz besinlerin yağ oranına ve vücudumuzu yoran besinler olamamasına dikkat etmeliyiz.

Her yıl kalp ve kalp damar hastalıklarından dolayı milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Bunun için kalbimizin sağlına göre beslenmeli hareket etmeliyiz.

Bugün sizlere kalbimizi koruyan ve kalp sağlığına iyi gelen yiyeceklerden bahsetmek istiyoruz. Sonuna kadar okumanızı ve sevdiklerinizle paylaşmanızı rica ederiz.

Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Kızılcık suyu : Kızılcık suyu haftada 3 defa düzenli olarak tüketilirse böbreklerin çalışmasını düzene sokacak ve kalbimizi yoran aşırı yağlardan kurtulmamızı sağlayacaktır.

Yulaf : Yulaf lif bakımından zengin olduğu için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Yulaf vücudumuzda bulunan kötü kolesterolü düşürerek kalp krizini engellemektedir.

Zeytinyağı : İçerisinde bulunan doymamış yağ asitleri ile vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin alınmasını sağlar. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür.

Nar : Nar tüketimi damar sağlığı açısından çok önemlidir. Damarlarımızın sağlıklı, sağlam ve temiz olmasını sağlar. Damar tıkanıklığı, damar yırtılması gibi sorunların meydana çıkmasını engeller.

Sarımsak : Kan şekerini dengeye sokar. Ama insülin direnci olanlar çok dikkat etmeliler.

Domates : Araştırmalar sonucunda düzenli olarak domates tüketiminin damarları temizlediği ve daha az damar tıkanıklığı görüldüğü anlaşılmıştır. Domates içerisinde barındırdığı maddeler sayesinde damar sertleşmesini engelleyerek kalp sağlığımızı korur.

Ispanak : Ispanak içerisinde barındırdığı folik asit ve potasyum sayesinde ana damarların temizlenmesini sağlayarak tıkanıklıklığı engeller. Kan şekerini düşürür ve göz sağlığı için oldukça faydalıdır.

Balık : Özellikle somon ve orkinos gibi yağlı balıklar kalp sağlığı için çok faydalıdır. Omega3 ve B12 bakımından zengin olan balıklar aynı zamanda kötü kolesterolün düşmesini sağlar.

Üzüm : Üzüm damarlarda oluşabilecek pıhtılaşmayı engeller ve vücudumuzda biriken fazla oksijenden vücudumuzu korur.

Kavun : Kanın akışkanlığını arttırarak kanın damarlarda daha rahat akmasını ve damarlarda oluşabilecek tıkanıklıklığı önleyerek kalp krizi riskini azaltır.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.