Sağlık

Kadınların mutlaka tüketmesi gereken 8 besin

Hepimiz sağlıklı bir hayat sürebilmek için mutlaka tükettiğimiz besinlerin doğal olmasına çok dikkat etmeliyiz. Özellikle kadınlar genç ve güzel kalabilmek için bir çok besin tüketiyorlar. Fakat bu besinlerin bir çoğunu bilinçsiz bir şekilde tüketiyorlar.

Doğada bazı besinler var ki bunlar süper besinler olarak adlandırılıyorlar. Bu besinlerden bir kaçını sizler için derledik. Umarım severek okuyacağınız bir yazı olacaktır. Unutmayın bu besinler özellikle kadınlar tarafından tüketilmelidir. Hadi hep birlikte bu besinleri incelemeye başlayalım.

Badem: Badem içerisinde barındırdığı lifler bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle sindirim sistemimizde meydana gelen problemlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda E vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. E vitamini sayesinde cildimizin güzelleşmesini ve daha sağlıklı kalmasını sağlar.

Sardalya: Sardalya kalsiyum, D vitamini ve omega-3 bakımından oldukça zengindir. Ayrıca selenyum bakımından oldukça zengin bir besin olduğundan güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Bu nedenle sardalya mutlaka sofralarımızda olmalıdır.

Lahana: Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre her gün düzenli olarak lahana tüketen bir kişinin kanında bulunan iyi kolesterolün arttığı ve damarlarda tıkanıklığın önüne geçildiği gözlemlenmiştir. Lahana aynı zamanda kanser hücrelerine karşıda oldukça etkilidir.

Brokolinin faydaları

Brokoli: Brokoli içerisinde mineraller ve vitaminler sayesinde kanser hücreleri ile savaşmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre brokoli tüketen kişilerde meme kanserinin yayılma hızı belirli bir şekilde yavaşlamıştır.

Yaban mersini: Yaban mersini içerisinde barındırdığı antioksidan bileşenler sayesinde kalp rahatsızlıklarına karşı oldukça etkidir. Bu besini yıl boyunca taze olarak saklayabilir ve tüketebilirsiniz.

Kinoa: Vücudumuzda üretilmeyen ama sağlığımız için dışarıdan mutlaka almamız gereken bazı amino asitler vardır. Kinoa bu amino asitler bakımdan oldukça zengindir. Bu amino asitler organlarımızın ve kaslarımızın gelişimi bakımından oldukça yararlıdır. Aynı zamanda kadınların hamilelik dönemlerinde ve emzirme dönemlerinde ihtiyaç duydukları proteinler bakımından da oldukça zengindir.

Pancar: Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada her gün düzenli olarak pancar suyu tüketiminin hiper tansiyonu düşmek için oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Zerdeçal: Zerdeçal, dünyanın bir çok yerinde yaraları iyileştirici ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre zerdeçalın içerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde sindirim problemleri ve Alzeimer gibi rahatsızlıkları önlediği kanıtlanmıştır.

Okuduğunuz bu bilgiler sizinde hoşunuza gitti ise sevdikleriniz ile paylaşmayı unutmayınız…

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu