GenelSağlık

Japon kadınların güzellik sırrı pirinç suyunda saklı

Asya kadınlarının güzellik sırları pirinç suyunda saklıdır. Pirinç cilde çok faydalı bileşenler içerir.  Asyalı kadınların cilt güzelliğinde pirincin rolü büyüktür. Nedeni ise pirinç tarlasında çalışan bayanlar, su bulamadığı için pirinç suyunda yıkanırlarmış, güneşte çalışmalarına rağmen ise bronzlaşmazlarmış. Pirincin içeriğinde güneşten koruyan enzimler vardır. Cildi besler. Cilt rengini beyazlaştırır. Pirinç yemekler ile yenilebildiği gibi, pirinç suyu tonik olarak kullanılır. Ayrıca pirinç tozundan maske yapılarak cilt bakımı için de kullanılır.

Pirinç suyu ile cildinizi temizleyin

Pirinç suyu, pirincin su içinde bekletilmesi ile elde edilir. Temiz bir kabın içine biraz pirinci koyun, üstünü geçecek kadar su ilave ediniz. 2 saat kadar bekletin, arada parmaklarınızla karıştırın. Pirincin suyu beyaz bulanık bir renk alacaktır. Bu suyu süzünüz. Elde ettiğiniz pirinç suyunu her gün düzenli olarak yüzünüzü temizlemek için kullanabilirsiniz. Pirinç suyunu uygularken makyaj pamuğu kullanmanızı öneririz.  Bu uygulamadan sonra yüzünüzü yıkamanıza bile gerek yok. Kağıt havlu ile kurulamanız yeterli olacaktır. Düzenli kullanıldığında ten renginizin açıldığını, lekelerinizin yok olduğunu ve yumuşacık bir yüze sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Pirinç maskesi nasıl yapılır?

Pirincin öğütülerek un haline gelmesi ile pirinç tozu elde edilmektedir. Bir avuç pirinci öğütün elde edilen pirinç ununa bir çay bardağı sütü ilave ediniz. Karışım macun kıvamına gelince, yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20-30 dakika beklettikten sonra, ılık su ile maskeyi yıkayın. Düzenli olarak haftada birkaç defa bu uygulamaları yaptığınızda cildinizin parladığını, canlandığını hissedeceksiniz.

Pirinç suyunun cilde faydaları

Pirinç suyu cildi nemlendirir. Ten rengini açar. Cildi besler, korur. Peeling etkisi vardır. Cildi sıkılaştırır. Güneş lekelerini yok eder. Güneşin yan etkilerinden korur. Göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarını yok eder. Kırışıklıkları giderir. Cildi parlatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu