ANA SAYFA / Sağlık / İşlem görmüş etler meme kanseri yapıyor

İşlem görmüş etler meme kanseri yapıyor

Yapılan araştırmalar sonucunda haftada iki defa işlenmiş etlerden herhangi birini tüketmek kanser riskini arttırıyor. Özellikle kadınların korktuğu meme kanseri riskini arttırıyor. Bilinenin aksine kırmızı et yemek ise risk yaratmıyor. Sadece kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler için dikkat etmelerini söyleyebiliriz.

Günümüzde herkes hızlı bir öğün tüketmek istersen sağlığından oluyor. Dışarıda satılan, nerelerde üretildiği hakkında bilgimiz olmayan, işlenmiş etler ya da yiyecekler günden güne daha çok zehir saçıyor. Okulların kantinlerinde satılan sağlıksız yiyecekler de çocuklarımızın sağlığını tehdit ediyor. Onun yerine çantalarına koyacağımız meyve ya da kendimizin yaptığı el yapımı bir besin koyabiliriz. İşlenmiş etlere gelirsek de; İngiltere’de yapılan bir deneyde 40-70 yaş arası kadınlar deneye tabii tutulmuştur. 7 bin 919 meme kanseri teşhisi koyulan kadın 7 yıl boyunca takibe alınmıştır. İşlenmiş et tüketmeyen ya da az tüketen kadınlar ile her gün 9 gram işlenmiş et tüketen kadınlar karşılaştırıldıklarında tüketenlerin yüzde 21 oranında meme kanseri riskine yakalandığı tespit edilmiştir.

UZUN YAŞAMANIN SIRRI SAĞLIKLI BESLENMEDEN GEÇİYOR

İşlenmiş gıdaları sadece et olarak düşünmememiz gerekir. Günümüzde hemen her yerde satılan yiyeceklere güvenimiz kalmadı. Bu besinlere güvenip çocuklarımıza da yediremiyoruz. Eski toprak dediğimiz dedelerimiz ninelerimiz ise bu kanseri tetikleyen yiyeceklerden yemedikleri için bu kadar sağlıklı ve uzun süre yaşayabiliyorlar. Ancak yaşadığımız dönemde bunu yapabilmek çok zor. Bu yüzden en aza indirmeye gayret etmeliyiz. Çünkü işlenmiş etlerin, postmenapozal dönemdeki kadınlarda meme kanseri riskini yüzde 9 oranında arttırdığı gözlemlenmiştir.

YAZAR: İlkay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.