Sağlık

Islak mayo ile durmak kadınlar için tehlike

Yaz vakti geldi, denize havuza giren girene fakat dışarı çıktığımızda ıslak mayo ile durmak özellikle kadınlar için çok büyük tehlike içeriyor. Islak mayonun enfeksiyonlara kapı açtığını söyleyen uzmanlar, kadınların idrar yollarının erkeklere göre daha kısa olduğunu ve bakteri ve mikropların mesaneye ulaşmasının daha kolay olduğunu söylemektedirler. Böylelikle idrar yolları iltihabı ve sistit kadınlar da çok görülmektedir.

İdrar yolları iltihaplanmasının en önemli belirtisi, idrara çıkarken yanma ve sızı olmasıdır. Yaygın diğer belirtileri ise ateş, kusma, bulantı, terleme, kasıklarda ağrı, kötü kokulu idrar ve ağrılı cinsel ilişki ile kendini gösterir. Tedavi ertelendiğinde ise sorun böbreklere kadar ulaşıp, hastalığın seyri değişebiliyor. Aynı zamanda vajinal akıntı da artışla beraber renginde kokusunda da değişiklikler olabiliyor. Vajinal enfeksiyonların yazın daha çok görüldüğü bilinmektedir. Genital bölgenin uzun süre nemli kalması olarak açıklanır.

Islak mayo ile durmayın

Uzmanlar, deniz ya da havuzdan çıkıldığında duş alıp, mayoyu değiştirmenizi öneriyor. Çünkü ıslak mayo bakteri üretiyor ve enfenksiyonlara yakalanma riskimiz artıyor. Çünkü genital bölge uzun süre neme maruz kaldığında kolayca bakteri üreyebiliyor, mantar, idrar yolları iltihabı ve sistit gibi hastalıklar baş gösteriyor. Bu yüzden bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. İdrarınızı uzun süre tutmayın, sık sık idrara çıkın ki bakteriler mesane durmasın dışarı atılsın. Naylon ve dar iç çamaşırları yerine pamuklu olanları tercih etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu