Instagram üzerinden milyonlarca liralık kayıt dışı ticaret yapılıyor

Piyasada milyonlarca sahte ve taklit ürün satılıyor. Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu internet üzerinde yapılan satışlarda piyasaya sürülmektedir. İnternet satışlarının yeni gözdesi sosyal medya platformları üzerinden satış yapmak. Bu platformların en başında da Instagram geliyor.

Instagram üzerinden şuanda günlük olarak 7 milyon TL’den fazla satış yapılıyor. Fakat bu platform üzerinden satılan çoğu ürün taklit ve sahte ürünler oluyor. Bir çoğumuz yaşamıştır, sipariş verdiğimiz ürün resimde çok güzel görünür ama bize gönderilen ürün beğendiğimiz üründen çok daha farklı bir ürün olur. Bu platform üzerinden yapılan siparişler kayıt dışı olduğu için hasarlı ya da istemediğimi gibi gelen bir ürünü iade edemiyoruz. Aslında yasalar ile bizlere sunulmuş bir çok hakkımız bulunmakta. İnternet üzerinden yaptığımız siparişlerde 14 gün içerisinde cayma hakkımız mevcut. Ama bu platform üzerinden yaptığımız siparişler kayıt dışı olduğu için bu hakkımızı kullanamıyoruz. Bunu bilen fırsatçılar insanları dolandırıyorlar. Instagram üzerinden satılan ürünlerin başında tekstil ürünleri geliyor.

İNTERNET ÜZERİNDE OKUDUĞUNUZ HER BİLGİYE İNANMAYIN

Hepimiz internet üzerinde okuduğumuz her bilgiyi doğru gibi kabul ediyoruz fakat bu bilgiler her zaman doğru olmuyorlar. Almak istediğimiz her ürün için yazılan bilgiler her zaman doğru bildirilmiyor ve çoğu zaman bizleri yanıltabiliyor. Bu nedenle özellikle internet üzerinden alacağımız bir ürünü sipariş vermeden önce bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak mı, bizim istediğimiz ürün mü diye mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalıyız.

YAZAR: Şeyda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canan Karatay’ın yeni açıklamalarını dinleyenlerin ağzı açık kaldı

Beslenmeyle ilgili ezber bozan açıklamaları olan Canan Karatay katıldığı bir etkinlikte yine insanların kafalarını karıştırmayı başardı. Yaptığı açıklamalar ile dinleyenleri çok şaşırttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.