GenelSağlıkYiyecek

İnsanı Zehirlenmeden Koruyan En Etkili Yöntemler

İnsanı Zehirlenmeden Koruyan En Etkili Yöntemler

Beyaz Peynir

Beyaz Peynirin bozuk olup olmadığını nasıl anlarız? Sizi korkutan bir durum değil mi … Bunu almanın en iyi yöntemi bir parça peynire tentürdiyot damlatın. Eğer rengi maviye döner ise peynir bozuk ve içerisinde katkı maddesi var demektir. Kahverengi olursa gerçek peynirdir ve sağlıklı olan budur.

Süt

Canının süt mü içmek istedi. Ama doğal olanında öyle işlenmiş içerisine katkı maddesi eklenmiş olanlardan değil ve aklınızda ya kandırılırsam ve zehirlenirsem gibi korkularınız var o zaman mutlaka bu yöntemi okuyunuz. Bunu öğrenmek için yapmanız gereken 1 ölçek saf alkol içerisine 2 ölçek süt eklemek. Eğer süt gerçek ve doğal ise 6-7 saniye içerisinde parçacıklar belirir. Eğer süt sahte ve doğal değil ise bu parçacıklar oluşmaz yada çok uzun sürede oluşur.

Tereyağı

Canınız sabah kahvaltısında bal ile güzel bir tereyağı yemek mi istedi. Ama gerçek tereyağını nasıl anlarız işte en garanti yöntem. Bunun için bir parça tereyağını bir bardak kaynamış suyun içerisine atıyoruz. Eğer tereyağı gerçek ve sağlıklı ise hemen erir ve suyun içerisinde bir katman olur. Eğer sahte ise hemen parçalara ayrılır.

Pirinç

Son zamanlarda en çok tartışılan konu piyasada dolaşan sahte pirinç. Pirincin sahte olup olmadığını anlamanın en iyi yöntemi bir kaşık pirinci çakmak ile yakın eğer pirinç sahte ise plastiğe benzer bir koku ve siyah duman çıkar.

Balık

Balık seçerken zorlanmayan yoktur. Balık seçmek zor iş ve bilmeden aldığımızda zehirlenmemiz içten bile değil. Taze balığın gözleri ve pulları soluk renkli olmamalıdır. Yüzgeçleri pembe olmalı ve kötü kokmamalıdır. Hali hazırda pulları temizlenmiş ve kafası kesilmiş balıkları mümkün oldukça almamaya çalışın. Çünkü bu yöntem balıkların bayatlığını saklamanın bir yöntemidir.

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu