Hünnap meyvesinin şifa dolu yararları

Doğadan gelen şifa kaynaklarını bulmaya çalıştığımız anlarda karşımıza hiç inanamayacağımız faydaları sağlayan bir sürü bitki çıkar. Hünnap da onlardan biridir. Hünnap, 4-5 metre uzunluğunda dallarıyla da bilinen dikenli çalıların arasında yetişen bir bitkidir. Çok fazla bilinmez ama bu faydasının olmadığı anlamına gelmez.

İlkbaharda çiçeklerini açıp etrafa mis gibi kokular saçarken meyveleri de sonbahara doğru olgunlaşıyor. Zeytin büyüklüğünde olan bu ağacın meyvesi iğde meyvesinde benzer. Ancak üzerinde ince bir tabaka halinde olan kahverengi bir renk vardır. Çin’de çok fazla tüketilen bu meyve “ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrı’nın hediyesi” adlarıyla da bilinmektedir. Türkiye’de halk arasında ise hünnap ve çiğde olarak anılan bu meyvenin yararlarını duyunca çok şaşıracaksınız.

HÜNNAP MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Hünnap meyvesi çok bilinmese de yararlarını duyunca hemen bulmak isteyeceksiniz.

  • Düşük kalorili olduğu için diyet yapan ve kilo problemi olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Özellikle spor yapanlara büyük bir destek oluyor.
  • İçerisinde bulunan A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor ve daha sağlıklı bir gelecek için vücudumuzu hastalıklara karşı koruyor.
  • İçerisinde bulunan B3 vitamini olarak da bilinen niyasin maddesinin varlığı sayesinde kan dolaşımının düzenli bir şekilde devam etmesine yardımcı oluyor.
  • Aynı zaman B3 vitamini sayesinde sinir sistemimize yardımcı bir besin olarak tüketebiliyoruz.
  • Küçücük gibi görünen bu meyve karaciğer hastalıklarına ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Küçük ama yararı büyük olan bir meyvedir.
  • İnsanların en büyük dertlerinden biri olan kabızlık sorunun ortadan kaldırmaya ve rahatlamaya yardımcı oluyor. Sindirim ve boşaltım sistemini düzenlemek için yararlı bir besindir.
  • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemiklerimize ve dişlerimize yarar sağlıyor. Onların güçlenmesini sağlıyor.
  • Hünnap meyvesi vücuda enerji verdiği için halsizlik ve bitkinlik hallerinde kullanılabilir.
  • Hünnap meyvesinin içinde potasyum bol miktarda bulunduğu için kalp ve damarlarımızın sağlıklı işlemesi için oldukça etkili bir meyvedir.

HÜNNAP MEYVESİ HANGİ KANSERLERE KARŞI ETKİLİDİR?

Hünnap meyvesinin yararlarından bahsettik. Bunların yanında en büyük yarar ise kanser hastası olan kişiler için geçerlidir. Onların yaşamlarına bir umut ışığı olabilmek ve bu umudun doğadan gelmesi inanılmaz bir mucizedir. Başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser türünde etkili olan hünnap meyvesi, kanserli hücrelerin büyük dağılmasını engelliyor.

Hünnap meyvesinin kanseri durdurucu etkisi nedir derseniz de, içerisinde bulunan antioksidan özellikleridir. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken atıkları atarken aynı zamanda kanserli hücrelerin de azalmasına yardımcı oluyor.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.