Horlamayı durdurmanın yollarını arayanlara 8 müthiş çözüm

Aşk her şeyi fetheder. Engelleri yıkıyor, dağları hareket ettiriyor, okyanusları geçiyor ve yaşamları değiştiriyor. Sevginin üstesinden gelemediği hiçbir şey yoktur. En yaygın üçüncü boşanma nedeni olan horlama dışında. Horlayanlar ve horlayan biriyle aynı yatağı paylaşanlar için,  rahatsız edici bu alışkanlığı yenmek için deneyebileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları vardır. Bunlar;

1. Yan pozisyonda uyuyun.

Yan uyumak

Sırtüstü yattığınızda, dilinizin tabanı ve yumuşak damak boğazınızın arka duvarına değer ve bu da nefes almayı engeller ve sırayla sinir bozucu horlama seslerine neden olur. Yan pozisyonda uyursanız, boğazınız açık kalır bu sayede horlamanın durdurulması sağlanır.

2. Fazla kilolarınızdan kurtulun.

Zayıflamak

Aşırı kiloluysanız, ciğerleriniz ve boynunuz hava alımını engelleyerek horlamaya neden olur. Fakat sorunlarınızın en hafifi horlama olabilir, çünkü fazla kilolu olan kişiler uyku apnesine maruz kalabilmektedir.

3. Yatmadan önce burnunuzu temizleyin.

Burun temizlemek

Ağızdan nefes almak horlamaya neden olur, bu nedenle nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermek daha iyi bir fikirdir. Uyku kalitenizi arttırmak ve horlamayı durdurmak için yatmadan önce hava yollarınızı burun spreyleri ile temizleyin.

4. Burun şeritleri kullanın.

Burun bandı

Siz veya eşiniz burun tıkanıklığı nedeniyle horluyorsanız, burun pasajlarınızı kaldıran ve açan, nefes almayı iyileştiren ve horlamayı azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olan özel burun şeritleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

5- Bitkisel tedavi yöntemleri uygulayın.

Isırgan otu

Isırgan otu horlamanın durdurulmasına yardımcı olur. Yatmadan önce kuru ısırgan otunun çayını tüketin. Nanenin nefes açıcı özelliği sebebi ile nane çayı ile boğazınıza gargara yapın.

6. Kronik sinüzit ve kistleri tedavi ettirin.

Sinüzit

Horlama yardımlarından ve ilaçlarından hiçbiri sizin için işe yaramaz ise kesinlikle doktora gidin. Kronik sinüzit, kistler ve diğer tıbbi problemler horlamanızın nedeni olabilir ve doktorunuz onları nasıl tedavi edebileceğinizi önerir.

7. Ev temizliğine dikkat edin.

Alerjiler horlamanın temel nedenlerinden biridir, bu nedenle evinizi, özellikle de yatak odanızı sık sık temizlemek ve havalandırmak çok önemlidir. Perdeleri, çarşafları ve köşeleri temizleyin ve yıkayın.

8. Yatmadan önce beslenmeye dikkat edin.

Yatmadan önce yemek

Yatmadan önce ağır yağlı yemeklerden ve alkolden kaçının. Alkol, boğaz kaslarını gevşeterek daha fazla horlamaya sebep olabilir.

YAZAR: Nilay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.