Sağlık

Her sabah bunları mutlaka yapın

Bir çoğumuz yoğun iş temposu yüzünden yaşadığımız yorgunluğu geceleri ne kadar uyursak uyuyalım maalesef üzerimizden atamıyoruz. Geceleri uyuduğumu uyku ertesi günün bizim için nasıl geçeceğini belirlese de sabahları uyanınca yapacağımız bazı ufak hareketlerde günümüzün zinde ve sağlıklı geçmesini sağlayabiliriz.

Bu yazımızda sizlere Pro. Dr. Mehmet Öz tarafından da her sabah uygulanan bir kaç hareketi anlatmak istiyoruz. Bu hareketler hem çok fazla zamanımızı almıyor hemde güne zinde ve sağlıklı başlamamızı sağlıyor. Hadi hep birlikte bu hareketleri inceleyelim

1-Su içmek: su içmek diyince çoğunuzun ben zaten yapıyorum bu çok kolay dediğinizi duyar gibiyim. Evet su içmek bu hareketlerin belkide en önemlisi. Güne su içerek başladığınızda sindirim sistemimiz harekete geçiyor ve gün boyu yediğimiz tüm besinlerden bizim sağlığımız için önemli olanların sindirilmesini sağlıyor.

2-Yoga nefesi: Yoga nefes egzersizleri güne zinde başlamamız için oldukça önemli. Yapmamız gereken çok basit. Öncelikle içimizden üçe kadar sayarak nefes alıyoruz daha sonra nefesimizi verirken gene üç saniye içerisinde nefesimizi veriyoruz. Bu şekilde nefes alışımızı ve nefes verişimizi eşitlemiş oluyoruz. Bu egzersiz oldukça faydalı bir egzersizdir.

3-Omuz egzersizi: Vücudumuz stres altında kaldığında omuzlarımızda ki kan dolaşımı zayıflar ve kaslarımızda kasılmalara neden olur. Bu nedenle sabahları uyandığımızda omuzlarımızı çevirerek yapacağımız küçük hareketler bu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırır ve kasların gevşemesini sağlar.

Beyin egzersizleri ile zihnimizi güçlendirelim

Günce bir kaç dakikalık küçük zihin egzersizleri ile beynimizi güçlendirip daha sağlıklı ve zinde kalabiliriz. Yapacağınız bu küçük egzersizler ile hem eğlenip hemde zihninizi güncel tutabilirsiniz.

İşte bu egzersizlerden bazıları:

İsmimizin harfleri ile başlayan kelimeler türetmek : Bu egzersize örnek vermek gerekir ise örneğin isminiz Ömer, isminizin her harfi bulacağınız kelimenin baş harfi olacak şekilde en az 10 adet kelime üretin.

Haftanın günlerini tersten ve alfabetik sıraya dizerek sayın.

Doğum tarihinizi toplayın: Bu yöntem zihnimizi çalıştırmanın en kolay yollarından biridir.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu