Her Gün Sarımsak Yerseniz Ne Olur?

Sarımsak, herkesin mutlaka bir kere yediği bir besindir. Sarımsağın faydaları saymakla bitmez ama toplumda sarımsağın sadece doğal antibiyotik olduğu düşünülmektedir. Aslında bu doğru fakat sarımsağın faydaları sadece bununla kalmıyor. Sarımsağın daha bir çok faydası olduğunu biliyor musunuz ?

Bugün sizlere düzenli olarak sarımsak tüketirseniz hayatınızda nelerin değişeceğine dair bilgiler vereceğiz. Sonuna kadar okumayı ve uygulamayı unutmayın.

1. Daha çekici biri olacaksın

Sarımsak, erkekleri daha çekici yapar. Bununla birlikte, sarımsak kokusunun kalabalık ortamlarda iletişimi zorlaştırdığı bilinir. Ancak son yapılan araştırmalar bunun büyük bir yanlış olduğunu ortaya çıkardı . Bu araştırmada erkeklerin kadınları etkilemek için 24 saat önceden iki diş sarımsak yemesi gerektiğini ortaya çıkardı.

Sarımsak yiyen bir adamın vücut kokusu kadınları deli ediyor. Ama bilim adamları bu durumu bir türlü açıklayamıyorlar. Belki de nedeni antimikrobiyal özelliklerinde gizlidir , bu da ter kokusunu engellemektedir.

Sarımsağın faydaları

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sarımsağın bizi çeşitli virüslerden ve soğuk algınlığından koruduğu gerçeğini, ninelerimiz bile biliniyordu. Ancak bilim adamları , kışın hastalanmamak için kişinin düzenli olarak sarımsak tüketmesi gerektiğini bir kez daha önerdiler. Çünkü bir avuç sarımsak vitamin, faydalı yağ ve amino asit içeriyor.

Önemli : Sarımsağın sizi hastalıklardan koruması için taze olması gerekiyor.

3. Tansiyonunuzu düzenler

Yüksek tansiyonunuz varsa beslenmenize mutlaka sarımsağı ekleyin. Damarları genişletir ve damar basıncını azaltır . Baş ağrıları keser ve kalp üzerindeki yükü azaltarak yüksek tansiyon seviyesini düşürecektir. Hipertansiyonunuz var ise tedavi için günde 4 diş sarımsak yenmesi öneriliyor. Dahası, sarımsak kandaki ‘kötü’ kolesterol seviyesini% 10-15 oranında azaltır . Bu da kalp hastalığına yakalanma ve ya inme riskini neredeyse iki kat azaltıyor .

Ama unutmadan bunu denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

4. Hafızanızı güçlendirir

Bir teoriye göre , insan vücudu ve beyni, besin ve oksijen tüketen ve bunun yerine enerji ürettiğimiz kimyasal oksidasyon reaksiyonu nedeniyle yaşlanır. Ancak bu işlem hücreleri tahrip eder ve zamanla cilt sarkar ve beyin eskisi kadar güçlü olamaz. Antioksidanlar aşırı oksidasyona karşı savaşır ve gençliği korumamıza yardımcı olur.

İlaç firmaları çılgın paralara antioksidan takviyeleri satıyorlar. Bu ilaçları kullanmak yerine, sarımsak beynin yaşlanmasını önleyecek birçok bileşenleri içerir ve maliyetli çok düşüktür. Sarımsak tüketen kişilerde, Alzheimer hastalığı riski düşer ve hafızalarını geliştirir. Yapmanız gereken tek şey düzenli olarak sarımsak yemektir.

Sarımsağın yararları

5. Dayanıklılığınız artacaktır

Sarımsak, kalbin ve kasların daha etkili çalışmasını sağlar. Eğer spor yaparsanız, o zaman sarımsağın etkileri iki katına çıkacaktır. Eski Yunanda olimpiyat oyunlarında mücadele eden sporcular dayanıklılıklarını arttırmak için sarımsak yerlerdi. Dahası, bu ürünü sporla hiçbir bağlantılı olmayan insanlarda kullanabilir, çünkü yorgunluğu azaltır, verimliliği arttırır ve insanların soğuk aylarda sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

6. Diş ağrısını azaltır

Sarımsak Antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. Ağzınızda biriken zararlı mikropları yok eder ve iltihaplı diş etlerini iyileştirir. Düzenli olarak sarımsak yemeye başlarsanız, diş doktoruna sık sık gitmenize gerek kalmaz.

Bu bilgileri faydalı bulduysanız paylaşmayı unutmayın lütfen.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.