Hepimizin yaptığı bu hata kansere neden oluyor

Bu hataları günlük hayatımızda hepimiz yapıyoruz. Ama farkında olmadan kendimizi zehirliyoruz. Bu konuda araştırmalar yapan Prof. Dr. Yeliz Yıldırım, kendimizi zehirlemeye ilk alış veriş esnasında başladığımızı belirtiyor.

Yeliz Yıldırım’a göre kendimizi zehirlemeye bizler yiyecek maddelerimizi daha pazardan alırken kullandığımız plastik poşetlerden başlıyoruz. Günümüzde yiyecek maddeleri ile direk olarak temas eden kimyasal plastik maddelerin artması ile obezite, kanser gibi hastalıkların yaygınlaştığını belirtiyor.

Pazar poşetleri kansere neden oluyor

Plastik yerine cam kullanmalıyız

Son zamanlarda kanımızda çıkan toksin maddelerin bir çoğunun kullandığımız plastik kapların, poşetlerin şekillendirilmesinde kullanılan maddeler olduğu belirtiliyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yiyecek, içeceklerimizi muhafaza etmek için plastik ürünler kullanmamalıyız.

Bunlara en iyi örnek plastik şişelerdeki sular. Mümkün olduğu kadar plastik şişelerde muhafaza edilen sular yerine cam şişelerde saklanan su ve sütleri tercih etmeliyiz. Bunların yanında pazarlarda ve ya marketlerde gıda maddelerinin direk olarak plastik poşetlere temasını engellemeliyiz. Bu temas nedeni ile zararlı maddeler direk olarak besinlere geçebiliyor.

Kendimizi korumak sadece alış verişte kullandığımız materyallere dikkat etmekten geçmiyor. Alış veriş sonrası mutfağımızda kullandığımız plastik ürünleri de kullanmayı bırakmalıyız. Özellikle su ısıtıcıları ve mikro dalgalar bu risk grubunun başında geliyor. Bunların ana maddesi plastik olduğundan ısı gördüklerinde zararlı maddelerin besinlere geçmesi çok daha kolay oluyor.

Daha sonra bizlere ürünlerin bozulmasını engellediği için satılan özel plastik kaplarda aynı riski taşıyor. Aynı zamanda mutfakların olmazsa olmazları arasında görülen teflon tavalarda çok tehlikeli özellikle çizildiklerin de çok tehlikeli maddelerin açığa çıkmasına neden oluyorlar.

Deterjanlar kanser yapıyor

Hamilelerin deterjandan uzak durmaları gerekiyor

Ev hanımlarının çok kullandıkları ve asla vazgeçemedikleri deterjanlarda bizleri yavaş yavaş zehirliyor. Temizlik yapmak demek her yeri deterjana bulamak değildir. Deterjan sürdüğünüz yerlerin mutlaka iyi bir şekilde durulanması gerekiyor.

Durulanmayan yüzeylerde kalan kimyasal atıklar bizleri yaş yavaşta olsa zehirliyor ve sonunda kansere yakalanmamıza neden oluyor. Özellikle hamilelerin çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu maddeler anne karnında bebeklerin zeka geriliğine neden olabiliyor. Bu nedenle bu maddelerden mümkün olduğu kadar uzak durmamız gerekiyor.

YAZAR: şahin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

3 Günde 10 Kilo Verdiren Mucize Diyet

Kilo almak kolaydır fakat kilo vermek çok zordur. Sizde her haftaya başlarken diyete başlayacağınızı planlayıp …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.