Sağlık

Hemen doktora gitmenizi gerektiren karaciğer rahatsızlıklarının 8 belirtisi

Karaciğer vücudumuzdaki birçok işlevden sorumlu olan çok önemli bir organdır. Eğer karaciğerimiz bu öneli görevlerini yerine getiremez ise ciddi rahatsızlıkların nedeni olabilir. Şu anda, sadece Amerika’da yaklaşık 5.5 milyon insan kronik karaciğer hastalığı veya siroz hastalıklarıyla uğraşıyor. Bu nedenle karaciğerimizin bize verdiği erken belirtileri çok dikkat etmeliyiz.

Bu yazımızda sizlere mutlaka dikkate almanız gereken karaciğer rahatsızlığının 8 erken belirtisinden bahsedeceğiz. Umarım bu yazımız sizler için yararlı olur. Keyifle okumanızı umarız.

1- Gözlerinizde ve cildinizde sararma varsa dikkat

Sizde de bu belirtiler varsa, büyük olasılıkla karaciğerinizde bir sorun vardır. Bu durum cildin sarı renkli olmasına, gözlerin sararması şeklinde kendini belli eder. Bu sarılık olarak bilinmektedir.

Karaciğeriniz sağlıksız çalıştığının en büyük belirtisi ciltte ve gözlerde sarılık olmasıdır. Bu gibi bir şikayetiniz var ise zaman kaybetmeden bir doktora danışmalısınız.

Karaciğer rahatsızlıkları

2- Aşırı yorgunluk hissi

Bu sıradan bir yorgunluk değil, çok daha aşırı bir yorgunluk hissinden bahsetmek istiyoruz. Yorgunluk, zihinsel ve fiziksel enerji eksikliği şeklinde tanımlanır. Bazen sadece sabahları yataktan kalkmak istemezsiniz. Ama bu süreç uzuyorsa ve gün boyu kendinizi yorgun hissediyorsanız risk altında olabilirsiniz.

3- Karnınızda şişkinlik varsa dikkat

Karın şişmesi ağrıya neden olan belirtilerden bir tanesidir. Karında sıvı birikmesinden dolayı kaynaklanır. Bazı durumlarda, karnınız o kadar çok şişer ki sizi görenler hamile zannedebilirler. Sıvı birikimi sadece karın bölgesinde değil ayaklarda ve bacaklarda da görülmektedir.

4- İştahsızlık ve aşırı kilo kaybı

Doktorlara göre eğer kilonuzun %10’nunu kaybetmek sizi riskli duruma sokmaktadır. Bu kilo kaybı karın bölgesindeki şişkinliğe ve su birikmesinden kaynaklanabilir. Karın bölgesinde su birikmesinden dolayı oluşan şişkinlik yemek yediğinizde acı vereceğinden yemek yeme isteği olmamaktadır. Bu nedenle kilo kaybı hızlanmaktadır.

5- Cildinizde örümcek ağına benzer oluşumlar

Bu oluşumlar kılcal damarların örümcek ağı şeklinde cildinizden görünmesi sonucu oluşmaktadır. Bu örümcek ağı şeklindeki oluşumlar göğüs, el, boyun ve yüzün üst yarısında bulunmaları durumunda, karaciğer hastalığının bir işareti olabilir.

6- Vücudunuzda morluklar oluşması

Hastalıklı bir karaciğeriniz varsa, protein üretimi durur ve ya yavaşlar. Bu durum kötü kan pıhtılaşmasına neden olur. Bu nedenle karaciğer hastalığı olan insanların vücutlarında sağlıklı bir insana göre daha kolay kanamalar ve çürümeler oluşur.

7- İdrarınız koyu renkte ise dikkat

Tonları farklı olabilir ama genel olarak, idrar rengi normalden daha koyu ise çok dikkatli olmalısınız. Kahverengi, koyu turuncu veya kehribar rengi olarak görülebilir. Bu renk değişimi karaciğerde parçalanamayan fazla bilirubin nedeniyle olur.

8- Aşırı kaşıntı hissi

Bazen hepimiz kaşıntı hissedebiliriz. Ancak karaciğerinizin rahatsız olduğu durumlarda, kaşıntınız daha belli noktalarda olmaktadır. Toksinlerden dolayı karaciğeriniz filtreleme yapamamaktadır bu kaşıntılar bu nedenle olmaktadır. Bu kaşıntılar özellikle geceleri artmaktadır.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu