Şifalı Bitkiler

Hayıt Otu Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hayıt otu tohumu, ülkemizde güney ve batı bölgesinde yetişen maki gibi görünen bir ağaç türüdür. Haziran ve temmuz aylarında mor çiçekleri açar. Hayıt otunun dalları sepet yapımında kullanılır. Hayıt otu tohumu eski yıllarda erkeklerde arzuları bastırmak için kullanılmıştır.

Yunan tıp dilinde hayıt namus anlamına gelmektedir. Bu yüzden namus otu olarak da duyabilirsiniz. Kadınlarda ise  arzuyu arttırıcı ve hormonsal bozuklukları tedavi edici özelliği sayesinde tam bir kadın otudur. Hayıt otunun faydalarını oldukça fazladır. Sizler için hayıt otu tohumunun yararlarını araştırdık.

İşte Hayıt Otu Tohumunun Faydaları

Günümüzde gittikçe artan kısırlık sorununun çözümü hayıt otu tohumunda saklıdır. Nasıl mı? Doğanın bize bir mucizesi olan bu ot hipofiz bezini tetikleyerek kadınların hormonlarını dengede tutar. Adet düzensizliklerine iyi gelir. Böylelikle yumurtlama düzene girer ve doğal sağlıklı şekilde hamile kalma olasılığını arttırır.

Aynı zamanda hormonsal bozukluklar yüzünden oluşan tüylenme sorunu da iyi gelir. Kadınların adet öncesi yaşanan stres, ağrılı ve gergin dönemin daha hafif geçirmesini sağlar. Sancılı adet dönemi geçiren bayanlar için tam bir mucizedir.

Kadınların hormonal dengesizlikleri ve yaşadıkları stres yüzünden belli dönemlerde sivilceleri çıkar. Hayıt otu hormonları dengede tutmasının sayesinde sivilce çıkmasını engeller.

Sindirim sistemi üzerinde olukça etkili bir ottur. Mide hastalıklarına iyi gelir. Hazımsızlığı ve şişkinliği giderir. Gaz söktürücü özelliği sayesinde bağırsakların rahatlamasını sağlar. Karın ağrısına iyi gelir. İshal durdurucu etkisi büyüktür.

Ayakta oluşan ödemi şişkinlikleri indirir. Alternatif tıp alanında arı ve akrep sokmalarında, yılan zehirlenmelerinde hayıt otu kullanılmaktadır.

Hayıt Otu Çayı Hazırlanışı

Yaklaşık yarım çay kaşığı kadar hayıt tohumu ezilir. 1 su bardağı su ile toz haline gelen hayıt tohumu kaynatılır.10-15 dakika demlendikten sonra süzülür ve ılık şekilde içilir.

Hayıt Otu Çayını Kim Ne Kadar İçebilir

Hamile kalmak isteyenler 3 ay boyunca sabah akşam birer bardak tüketmeleri önerilir. Hamile kaldıktan sonra bırakılmalıdır.

Adet düzensizlikleri ve adet sancıları yaşayanlar ise, adet başlamadan birkaç gün önce içmeye başlamalı ve adet sürecinde devam etmelidirler. Her gün bir bardak içmeleri yeterli olacaktır.

Zehirli hayvan soktuğunda ise hayıt otunun çiçek ve yaprağı ezilerek lapa haline getirilir. Zehirli hayvanın soktuğu yere sürülür. Zehri yok edici özelliği vardır.

Yazımız sadece bilgi amaçlıdır. Doktora danışarak hekim kontrolünde kullanmanız önerilir.

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu