En YenilerGenel

Hayat Boyu Bitmeyen Sorular

Hayat Boyu Bitmeyen Sorular

Toplum olarak soru sormayı çok seven bir milletiz ve halk arasında artık klişeleşmiş bir takım sorular vardır, hani bitmek bilmeyen insanı bezdiren cinsten sorular…

  • Okul bitti mi?

Okulu bitirir bitirmez hemen arkasından…

  • İşe girdin mi?

İşe girersin ne kadar maaş alıyorsun, sigortan var mı? diye başlanır…

  • Sevgilin var mı?

Yok desen inanmazlar “aaa inanmam kesin vardır.” derler. Var desen ne zaman söz, nişan, evlilik teklifi yaptı mı? Nereli , ne iş yapıyor kurtulamazsın..!

  • Düğün Ne zaman?

Nişanlanırsın. Düğün ne zaman, nerede yapacaksınız, takı ne takacaklar…

  • Çocuk Ne zaman?

Evlenirsin tam bitti derken her girdiğin ortamda çocuk ne zaman düşünüyorsunuz? Olmuyor mu?

  • Cinsiyeti ne? İsim düşündünüz mü?

Hamile kalırsın, kaç aylık, cinsiyeti ne, ismini ne koyacaksınız? Çocuk erkekse sünnet ne zaman?

  • İkinci çocuk ne zaman?

Çocuk doğar, görmeye gelenler; sütün var mı?, yetiyor mu?, kaç kilo çocuk? diye başlayan ve bitmek bilmeyen sorular birde bunlar yetmiyor gibi 2. bebeği düşünüyor musunuz? “Olsun aaa kardeşsiz olmaz arasını vermeyin çok” derler.

Ve bunun gibi birçok sorular, Sormayın..! Sizinle paylaşmak isterse zaten paylaşır konuyu. İnanın onu düşünerek iyiliğine soruyorsunuz belki ama soruyu yönelttiğiniz kişiye rahatsızlıktan başka bir yararı olmuyor çünkü bazı soruların cevapları bizim elimizde değil? Nasip, kısmet, kader..! O da bilmiyor yani sorunun cevabını.

Çevremde bu gereksiz sorular yüzünden insan içine çıkmak istemeyen bir sürü tanıdığım insan var; bayramlardan, topluluklardan kendini gizleyen eve kapatan birçok insan. Hayatımızda bir değişiklik yapalım hadi; bırakın iş arayan akrabanız bayramda sizinle kafa dağıtsın sormayın, bekar hala kızına koca bulmayı bırakın da görüşmüşken bol bol sohbet edin, nişanlandıysa teyze oğlun düğün için sormayı bırakın herhalde evlenmek için birilerinin dürtmesine ihtiyacı yoktur demi? 🙂

Ve bilerek sona bıraktığım bir konu var ki o en iç acıtan bir soru “kaç yıllık evlisiniz çocuk olmuyor mu? bulun artık”…!

Bu çoluk çocuk sorularını ısrarla soran kişilere sesleniyorum; sizi de anlıyorum belki art niyet olmadan sadece sormak için bile sormuş olabiliyorsunuz bazen ama işin bir boyutu var ki; ya karşıdaki kişi çok istiyor da çocuk sahibi olamıyorsa bir sağlık problemleri varsa onu incitmiş olmuyor musunuz? O yüzden böyle konular çok hassas, empati gerektiren, kişisel konular.

Allah nasip ederse olur hepsi bu aslında..!

 

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu