Eğlence

Hastalanan Türkan Şoray evinden çıkamıyor

Zatürrenin yanında Chusing sendromu tedavisi de gören Şoray’ın durumunun iyi olduğu açıklandı. Chusing sendromu dediğimiz hastalık vücudun aşırı derecede kortizon hormonu üreterek ortaya çıkan durumdur. Kortizon, böbrek üstü bezleri tarafından üretilen ve vücut için gerekli bir hormondur.

Vücutta görülen bazı şişlikler ve ödem durumu nedenine bakılmaksızın Chusing sendromu diye adlandırılır. Bu hastalığın belirtileri arasında; şişlik, hafif ağrı ve yetişkinlerde gözle görülen kilo artışıdır. Diğer sık görülen belirtiler ise hafıza kaybı, dikkat problemleri ve konsantrasyon kaybıdır. Kortizonun vücutta aşırı yükselmesi protein dokularında kaybına neden olur. Protein kaybı sonucunda da kaslarda güçsüzlük görülebilir. Vücudun belli yerlerinde de yağ birikmesine sebep olur. Özellikle yüzde birikirse ay dede yüz diye nitelendirilir. Omuzlarda birikmesi bufalo kamburu diye adlandırılır. Daha sık görülen belirtileri ise; huzursuzluk, uykusuzluk, halsizlik, yüzde kızarıklık, kemik erimesi, aşırı susama, kemiklerde kırılma, sivilce artışı, sık idrara çıkma, kan şekerinde yükseklik, ciltte incelme ve kolay morarma, adet düzensizliği, cinsel istekte azalma gibi birçok belirtisi vardır. Bu hastalığın en belirgin nedeni ise steroid içerikli ilaçların uzun süre kullanılması olabileceği gibi bazı komplikasyonlar sonucu da görülebilir.

TEDAVİ İÇİN BİR ÇOK ZORLU AŞAMADAN GEÇMEK GEREKİYOR

Tedavi sürecinde uygulanan adımlar ise ilk görev, vücudunuzda bulunan yüksek kortizon seviyesini normal düzeye indirmektir. Ya da beyinde bulunan tümörlerden kaynaklanan bir sonuç ise o duruma uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinden hiç biri uygun değilse de doktorunuz böbreküstü bezlerinizin çıkartılmasını önerir. Bu durumun kortizon yüksekliğinden kaynaklanan belirtileri yok eder ama hayat boyu bazı ilaçları kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Şahin

Bilgisayar programcılığı mezunu ve seo konusunda meraklı bir kişi. Güncel haberler, spor, teknoloji ve farklı makale türleri ile sizlerle buluşuyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu