Sağlık

Kulak çınlamasına neden olan 15 hastalık

Tıp dilinde tinnitus olarak adlandırılan fakat halk dilinde kulak çınlaması olarak bilinen kişiye rahatsızlık veren bir hastalıktır. Aniden kulağımıza gelen kafa içinden gelen çınlama, arı vızıltısı şeklindeki sesten ibaret olan kulak çınlaması insana oldukça rahatsızlık verir. Kulak çınlamasını duyduğunuz sesten ibaret sanıp hafife almayın. Kulak çınlaması ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Hastalığın tedavisi yapıldığında çınlama geçmektedir.

Kulak çınlaması neden oluyor

Kulağın çınlamasının sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

1-         Kafaya alınan darbeler sonucu ortaya çıkarlar.

2-         Orta kulak iltihabı

3-         Sinüzit

4-         Kulakta oluşan kirler

5-         İç kulak sinir hasarları

6-         Bazı ilaçların yan etkisi

7-         Şeker ( Diyabet ) hastalığı

8-         Tiroid bezi hastalıkları

9-         Kulak içerisinde bulunan kasların kasılması

10-       Kulak zarı sorunları

11-       Kulak enfeksiyonu

12-       Kulağa dışarıdan alınan darbe, düşme

13-       Tansiyon yüksekliği veya çok düşük olması

14-       İç kulakta meydana gelen sinirlerin hasar görmesi

15-       Mevsimsel alerjiler

Bunların yanı sıra kulak çınlamasının en fazla görüldüğü kişiler; Sigara içen kişiler, erkeklerde yaşanması daha yüksek, kalp damar hastalığı olan kişilerde yaşanma riski daha yüksektir.

 

İki çeşit çınlama bulunmaktadır. Bunlar Objektif ve Sübjektif çınlama olarak 2 ye ayrılmaktadır.

–           Objektif çınlamalar da kulağın içerisinde bulunan damarların sertleşmesi ve kasılmasıyla ortaya çıkan çınlamalardır bu sesler kişinin kendisinden çok dışarıdan başka kişilerin duyması da mümkündür.

–           Sübjektif çınlamalar Kulak burun boğaz hastalıkları, beyin tümörü, gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan çınlamalardır. Bu sesleri kişinin sadece kendisinin duyduğu çınlamalardır.

Kulak çınlaması tedavileri

  • Kulak çınlaması yaşayan kişilerde rahatlama sağlanabilmesi için bazı ilaçlar kullanılabilir. Ama bu ilaçlar da sürekli olarak kullanılması tavsiye edilmiyor. Geçici rahatlama sağlanmak amaçlı bu tedavi yöntemine başvurulabilir.
  • Bazı kişilerde kulak çınlaması sessiz ortamlarda veya gece yatağa yatıldığında daha şiddetli olabilmektedir. Bu kişilerde uzmanlar sessiz ortamlarda bulunmamalarını uyurken çok kısık seste dahi olsa müzik dinleyerek uykuya dalmalarını öneriyor. Fa bu da geçici bir tedavi yöntemidir.
  • Kulak çınlamasından kesin çözüm olarak kurtulmak istiyorsanız. Kulak çınlamasının altta yatan hastalığının teşhisi konarak tedavi edilmesi sonucu kalıcı tedavi yöntemini elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu